Po mraveništi nebudou ani stopy, voda se sodou vyžene jeho obyvatele ze zahrady

Jedlá soda má na zahradě mnoho různých využití. Skvěle vám může posloužit například v boji proti mravencům. Už se nikdy nevrátí.

Mraveniště v trávě i Zdroj fotografie: Luca Masters / Creative Commons / CC BY 2.0
                   

V bujné náruči zahrady, kde v každém koutě kvete život, se pod okvětními lístky a listy často odehrává tichý boj. Mravenci a mšice, tito drobní architekti přízemní části zahrady, se mohou na první pohled zdát neškodní, ale jejich přítomnost ve skutečnosti může pro vaše milované rostliny znamenat problémy, jak píše web ZahrádkářskáPoradna. Jak si s nimi poradit?

Lžička prevence mnohdy stačí

Jedlá soda, skromný kuchyňský poklad známý svou rolí při pečení a čištění, má sílu odradit různé zahradní škůdce o. A to včetně mravenců. Díky své netoxické povaze je ideální volbou pro zahrádkáře, kteří chtějí udržet křehkou rovnováhu ekosystému své zahrady a zároveň ji chránit před ničivými útoky tohoto nechtěného hmyzu.

Chcete-li kolem rostlin vytvořit ochrannou bariéru, smíchejte pět polévkových lžic jedlé sody se stejným množstvím rostlinného oleje a prostředku na mytí nádobí. pak přimíchejte 100 ml vody a máte hotovo. Tato směs nastříkaná na rostliny působí jako repelent, chrání je před nájezdy mšic a zajišťuje, že si od nich mravenci dají velký odstup. Tuhle směs mi poradila kamarádka a opravdu funguje. A využít ji můžete i jinde na zahradě, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve.

Jedlá soda jako univerzální pomocník v čištění domácnosti

Pomůže i levná křemelina

Křemelina, kterou seženete v každém dobře zásobeném zahradnictví, působí podle informací z webu Agron na mikroskopické úrovni. Mravencům totiž způsobuje dehydrataci a úhyn. Nasypání tenké vrstvy této šikovné pomocnice podél mravenčích cest a kolem rostlin tak může posílit ochrannou bariéru vytvořenou jedlou sodou.

Aby vás mravenci na zahradě už nikdy neobtěžovali, osvojte si přírodní metody jejich vyhánění. Skvěle pomůže například soda. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vás mravenci na zahradě už nikdy neobtěžovali, osvojte si přírodní metody jejich vyhánění. Skvěle pomůže například soda.

Cukr, droždí a med: Sladká past

Potřebujete rychlejší řešení? Pak se vám bude skvěle hodit směs cukru, droždí, medu a vody. Sladká vůně je přiláká, ale po konzumaci se rychle nafouknou a uhynou (ještě předtím však obvykle stihnou tuto „dobrotu“ donést i do mraveniště, takže brzy zlikvidujete celou kolonii). Tato metoda je sice trochu agresivnější, ale zajistí, že vaše zahrada zůstane útočištěm jen pro vše oblíbené rostliny a užitečný hmyz, jež podporuje její zdraví.

Jak se zbavit mravenců v zahradě

Jaké jsou vaše osvědčené triky v boji proti mravencům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články