Dokonalý trik, který používají v muzeích při boji proti prachu: Na prachovku nebudete muset sáhnout po celý rok

Dost možné to také znáte. Prach se v domácnosti usazuje značnou rychlostí, pomoci proti tomu však může šikovný trik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prach se v domácnosti dokáže usazovat opravdu nevídanou rychlostní. Pokud k tomu chcete zabránit, vezměte si k ruce pomocníka, kterého používají i přední světová muzea. Pomůže vám se tohoto nepříjemného návštěvníka zbavit, a přitom vás nebude stát skoro nic.

Proti prachu pomůže glycerin

V zásadě nemusíte provádět žádná velká protiopatření naopak. Bohatě postačí, když si k ruce vezměte docela obyčejný glycerin, který seženete například v lékárně. A jak ho aplikovat? Vůbec nic na tom není, jednoduše utřete prach tak, jak to děláte běžně. Ovšem místo leštěnky nebo podobného materiálu použijte trochu glycerin a s pomocí houbičky nebo netkané textilie ho rozetřete po povrchu, kde se často usazuje prach.

Glycerin má tu vlastnost, že dokáže prach velmi efektivně odpudit z jakéhokoliv povrchu, a ten tedy nebude mít vůbec žádnou šanci se usadit. Ovšem velmi podobně působí i tekutina, kterou máte doma zcela běžně. Jde o docela obyčejnou aviváž. Tu stačí použít stejně jak glycerin a spolehnout se na její skvělé antistatické vlastnosti. Jako bonus vám pak místnost velmi příjemně provoní.

Použít můžete i grep

Pravděpodobně jste obeznámeni s čisticími superschopnostmi citronu, který se často používá v domácnosti jako přírodní antibakteriální čistič, odmašťovač a odstraňovač skvrn a zápachu. Ale citron není jediný druh citrusu s podobnými účinky. Proti prachu a nečistotám v domácnosti totiž skvěle hodí i grep. Ten navíc skvěle dezinfikuje a příjemně voní. Opět s ním stačí potřít místa, která jste předtím zbavili prachu.

Muzejní trik, který zabrání v usazování většině prachu v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro očištění listů pokojových rostlin od usazeného prachu pak lze použít obyčejnou čerstvou banánovou slupku (respektive její vnitřní stranu). Ta navíc obsahuje i množství vitamínů a minerálů, které pomohou vaše zelené svěřence vyživit. Jde například o: vitamín B12, vitamin B6, železo, vitamin C, D a E, hořčík, vápník, měď, zinek, mangan, beta karoten, draslík a další složky.

Další tipy pro domácnost

Prach však nebývá jediným úporným problémem. Zajímá vás, jak se zbavit chlupů nejen na pohovce? K odstranění chlupů od domácích mazlíčků vám postačí obyčejná gumová rukavice nebo stěrka na okna. Stačí ji navlhčit a přejíždět s ní po pohovce, závěsech nebo třeba i nohavicích. Jednodušší už to opravdu být nemůže.

Jaké jsou vaše tipy pro efektivní úklid domácnosti?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články