Jak ušetřit při používání myčky – od nastavení správné teploty až po její čištění

Myčka na nádobí je šikovným pomocníkem, ovšem nešetrné zacházení může zapříčinit častější nákladné opravy. Tomu se vyhnete použitím přírodních surovin.

i Zdroj fotografie: Carlos Paes / Zeroping / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Myčka na nádobí se léty užívání jistě osvědčila jako nesmírně užitečný pomocník v domácnosti. Dokonale čisté nádobí, lesklé sklenice, bez práce, námahy a bolavých zad. Na druhou stranu provoz myčky není levnou záležitostí. Má poměrně vysokou spotřebu vody a tablety do myčky stojí nemalé peníze. A když čas od času musíte zavolat ještě opraváře, tak jen doufáte, že oprava nebude příliš nákladná. Opravám ale můžete předejít i ekologickým způsobem, který navíc zanechá stejně čisté nádobí, jak byste použili tablety. Zkuste hrníčkovou metodu!

Čistého nádobí docílíte i přírodní cestou

Stejně jako například rychlovarná konvice, nebo vodovodní baterie, je i myčka na nádobí náchylná na vodní kámen. Může se usazovat, snížit kvalitu mytí a zavolat opraváře pak může být nevyhnutelné. Použijte jednou za měsíc kyselinu citronovou a s vodním kamenem si nemusíte dále lámat hlavu. Hrníček kyseliny citronové dejte do přihrádky na mycí prostředek a zvolte oblíbený program.

Kyselina citronová iZdroj fotografie: Piqsels

Stejně jako kyselina citronová je stejně účinná i jedlá soda. Ta má v domácnosti všestranné využití a nejinak je tomu i v případě myčky na nádobí. Jedlá soda se postará o to, aby nádobí bylo dokonale čisté, naleštěné, voňavé a poradí si i s vodním kamenem. Vysypte šálek s jedlou sodou přímo do spotřebiče a nechte umýt. Po skončení mycího procesu nechte dvířka myčky otevřená, aby nádobí dobře uschlo. Tento proces rovněž opakujte jednou měsíčně.

Užitečné tipy, jak ušetřit za energie a vodu

Novější typy myček na nádobí disponují několika mycími programy. Nabízí tak mytí na nízkou teplotu, vysokou teplotu, rychlé mytí, nebo třeba eko režim. Optimální volbou je mýt nádobí přibližně na 55 °C , což je teplota, která je dostatečná na odstranění nečistot z nádobí a zničení bakterií a zároveň ne natolik vysoká, aby spotřebovala zbytečně moc energie.

Velmi výhodné je využívání eko režimu. Mycí proces může trvat sice déle, ale je nastaven tak, že spotřeba vody je nižší oproti jiným programům a díky nižší teplotě mytí se snižuje i spotřeba energie. Méně spotřebované vody a nižší teplota přitom nemá žádný vliv na výsledek, stále můžete počítat s naprosto čistým nádobím.

Jaký program na mytí používáte nejčastěji?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články