Jak ušetřit na výdajích za myčku: Od volby správného programu až po údržbu šetřící peníze

Myčka na nádobí nechybí v žádné domácnosti, její pořízení i provoz ale mohou být drahou záležitostí. Zjistěte, jak jednoduše efektivně uspořit za energie.

i Zdroj fotografie: Steven Pavlov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Život bez myčky na nádobí je z dnešního pohledu prakticky nemyslitelný. Ušetří spoustu práce, času, netrpíte bolavými zády a chráníte i kůži na rukou, která kontaktem se saponáty a jinými čistícími prostředky dosti trpí. Pořízení tohoto spotřebiče, stejně jako jeho provoz, ale není levnou záležitostí. Jaká opatření byste měli vzít za svá, aby byl účet za elektřinu nižší?

Zvažte energetickou třídu spotřebiče

Prvním krokem je už samotný výběr spotřebiče. V tomto ohledu byste se měli řídit především energetickým štítkem, který vám napoví, nakolik je daný spotřebič úsporný. Energetická třída A je na pomyslné stupnici nejvýše a s takovým spotřebičem nejvíce ušetříte. Každá další třída pak je energeticky méně výhodná a stojí více peněz. Rovněž doba mytí je rozhodující.

Obecně platí, že se vyplatí zapínat energeticky náročné spotřebiče v době mimo špičku, kdy je elektřina o něco levnější. Tato doba bývá mezi 12–17 hodinou a také v čase 20–8 hodin (bohužel tento tarif nemají všechny domácnosti). Zvažte i zapínání jiných spotřebičů, které jsou energeticky náročné, v těchto časových horizontech. Může vám to pomoci uspořit až 25% celkových nákladů za energie. Spotřebiče také vytahujte ze zásuvky, pokud zrovna nejsou používány, i v pohotovostním režimu spotřebovávají úplně zbytečně energii.

Volte správný program mycího procesu

Dnešní moderní myčky na nádobí nabízí spoustu režimů. Zkuste vyzkoušet eko režim, který představuje dokonalou rovnováhu mezi teplotou mytí a spotřebou energie. Teplota u tohoto režimu bývá kolem 50 °C, což je teplota dostatečně vysoká na odstranění všech bakterií a nečistot a zároveň šetří spotřebu energie. Snažte se myčku i správně naplnit. Neměla by být přeplněná, ale zároveň je nehospodárné umývat pouze pár kousků nádobí.

Zapínání eko režimu na myčce iZdroj fotografie: Depositphotos

O myčku, stejně jako o jiné spotřebiče, je nutné i řádně pečovat. Obzvláště záludný může být vodní kámen, který dokáže snížit kvalitu mytí a životnost spotřebiče. Stejně tak i ucpaný filtr může způsobit horší mytí a vyšší energetickou náročnost. Na obojí přitom pomůže obyčejný bílý ocet. Ten nejen že myčku dezinfikuje, ale poradí si šetrně i s vodním kamenem. Jednoduše nalijte 1–2 šálky bílého octu a nechte promýt. Postačí to provést jednou měsíčně a vodní kámen bude minulostí. Filtr můžete umýt houbičkou namočenou do bílého octu.

Jakým způsobem se snažíte snížit účet za energie?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články