Pokud chcete myši ze svého domu vyhnat čistě přírodně, pak můžete vsadit na sílu jedné docela obyčejné vonné bylinky.
Představte si domov, kde vzduch naplní jemná, osvěžující vůně máty peprné a vytvoří atmosféru klidu a čistoty. Nyní si představte, že tatáž vůně působí i jako impozantní bariéra proti nevítaným hostům z řad hlodavců. Ano, mluvíme o myších, těch drobných, mrštných tvorech, kteří si vždycky (i přes naši snahu) najdou cestu do našich domovů. Ale nebojte se, máta peprná spolu s dalšími aromatickými spojenci, vás jich rychle zbaví.
Síla mátového oleje
Mátový olej se svou silnou mentolovou vůní není jen potěšením pro naše smysly, ale i noční můrou pro myši, jak informuje web iReceptář. Když se naředí vodou a rozpráší po domě, působí jako neviditelný štít. A jak funguje? Snadno. Silná vůně zahltí citlivé čichové ústrojí těchto hlodavců a z vašeho domova je rychle vyžene.
Vyzkoušet můžete i naplnění malých látkových sáčků sušenými lístky máty peprné a jejich strategické rozmístění po celém domě – zejména v blízkosti vchodů, oken a všech známých ohnisek výskytu myší. Krása mátových sáčků spočívá v jejich jednoduchosti a univerzálnosti; lze je umístit téměř kamkoli, od kuchyňských skříněk až po půdní kouty.
Svěžest rostlin máty peprné
Ovšem nic se nevyrovná původnímu zdroji tohoto mátového kouzla – samotné rostlině máty peprné. Nejlépe působí, když ji vysázíte kolem celého domu. Sama to na chatě tak mám a hlodavci se jí vyhýbají velkým obloukem.
Netradiční spojenci: Větve borovice a jedle
Jeden můj přítel ovšem přísahá i na účinnost jehličnatých větví. Dává je všude tam, kde mají myši tendenci hledat útočiště (tedy třeba do sklepa). Pryskyřičná vůně těchto větví je prý dalším pachem, který nesnášejí. Web HomeBydlení zase nedá dopustit na jablečný ocet.
Zjišťování aktivity myší pomocí moučných stop
Před nasazením jakéhokoli aromatického arzenálu je ovšem zásadní identifikovat pohyb nepřítele. V blízkosti potenciálních vchodů stačí nasypat mouk nebo sádru a hned druhý den uvidí, zda se tu nevítaní návštěvníci vyskytují nebo ne. Použití přírodních repelentů pak bude účinnější. A vyzkoušet můžete i účinnou past z plastového kýble nebo praktický domácí odpuzovač hlodavců z přírodních surovin, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili v minulosti.