Nádhernou sklizeň rajčat, okurek a paprik zařídí jogurtová zálivka

Není vždy jednoduché udržet plodnost zeleninových záhonů na vysoké úrovni. Pomoci vám může obyčejný jogurt.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jde o zahradničení, není nic příjemnějšího než se těšit z plodů své vlastní práce. Pokud chcete zlepšit růst a chuť svých rajčat, okurek a paprik, hledejte v kuchyni. Jednoduchou a nečekanou ingrediencí pro optimální zálivku této zeleniny je totiž docela obyčejný jogurt. Dokáže vám pomoci v mnoha ohledech.

Proč používat právě jogurt

Jogurt, který je základem stravy mnoha lidí na celém světě, obsahuje cenné živiny a prospěšné bakterie, které mohou výrazně přispět ke zdraví a lepší produktivitě vašich rostlin. Jeho použití jako zálivky pro rajčata, okurky a papriky může přinést řadu výhod, které povedou k nádherné úrodě. A jak ho použít? Potřebovat budete tyto ingredience:

  • 1 šálek obyčejného neslazeného jogurtu (nejlépe bio).
  • 1 polévková lžíce medu
  • 1 lžíce citronové šťávy

V misce smíchejte jogurt, med a citronovou šťávu. Dobře promíchejte, dokud se všechny ingredience důkladně nevstřebají. Je důležité používat obyčejný, neslazený jogurt, protože ochucené nebo slazené jogurty mohou obsahovat přídatné látky nebo cukry, které by mohly rostlinám uškodit. Nakonec vše smíchejte s pěti litry vody.

Jak zalévat záhony jogurtem

Před aplikací jogurtové zálivky se ujistěte, že jsou rostliny dobře zavlaženy a půda je vlhká – jinak byste je mohli nechtěně poškodit. Pomocí postřikovače jemně naneste jogurtovou zálivku na listy, stonky a okolní půdu rostlin rajčat, okurek a paprik (pokud nemáte čas, pak vše jednoduše použijte jako zálivku). Dbejte na to, abyste pokryli co největší plochu všech rostlin, ale vyvarujte se nadměrného nanášení (při rosení určitě neaplikujte techniku „do skanutí“, to už je příliš).

pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jogurtovou zálivku aplikujte jednou za dva týdny během vegetačního období. Četnost zálivky upravte podle specifických potřeb svých rostlin a podmínek pěstování na zahradě. Uvidíte, jak se bude vaší zeleninové zahradě opravdu skvěle dařit. Jak se jogurtová zálivka postupně rozkládá, obohacuje půdu o organickou hmotu, čímž časem zlepšuje její strukturu a úrodnost. Prospívá tedy i záhonu jako takovému.

Proč používat právě jogurt

Výhody používání jogurtové zálivky pro rostliny rajčat, okurek a paprik jsou opravdu značné. Jogurt je totiž opravdu bohatý na základní živiny, jako je vápník, draslík a hořčík, které jsou nezbytné pro růst rostlin a vývoj jejich plodů. Tyto živiny pomáhají posílit strukturu veškeré zahradní zeleně a zvýšit její celkovou produktivitu.

Okurky - pěstování na zemi iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem jogurt obsahuje také prospěšné bakterie, například laktobacily, které mohou podpořit zdravý vývoj půdy a kořenů. Tyto bakterie napomáhají vstřebávání živin a přispívají k celkové vitalitě rostlin. Obsažená probiotika pak dokážou přispět i ke zlepšení imunitního systému rostlin a zvýšit tak jejich odolnost vůči běžným chorobám a škůdcům, kteří mohou napadat rajčata, okurky a papriky.

Co byste ještě měli vědět

Stojí také za zmínku, že jogurtovou zálivku je nejlepší aplikovat brzy ráno nebo pozdě odpoledne, aby se zabránilo jejímu přímému vystavení horkému slunci, protože to může způsobit zkažení jogurtu (a přilákat nežádoucí škůdce).

Jak svou zeleninovou zahradu hnojíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články