Snižuje efektivitu přístroje a zvyšuje účty za elektřinu: S námrazou v lednici je nutné zatočit dříve, než vyprázdní vaší peněženku

Pokud nevíte, co dělat při námraze v chladničce, naučte se jednoduché postupy, které vám pomohou tento problém navždy odstranit

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V případě, že se na zadní stěně vaší chladničky objeví námraza, musíte rázně zakročit. Nezmizí totiž sama od sebe. A co hůř – pokud ji pouze odstraníte, aniž byste provedli jakákoliv opatření, velmi brzy se opět vrátí. A to byste zcela jistě nechtěli. Odhalte proto problém ve své chladničce dřív, než se situace ještě zhorší, a námraza vyústí v poruchu přístroje. Jeho náprava totiž bývá většinou opravdu triviální a rozhodně by bylo nesmyslné nechat si zničit lednici jen kvůli takovéto banalitě.

Vadně těsnění u ledničky

Námraza se v ledničce tvoří ve chvíli, kdy se do přístroje dostane teplý vzduch zvenčí. To se obvykle stává ve chvíli, kdy již těsnění zcela neplní svou funkci. Je tedy jen na vás, abyste ho obnovili. Pro začátek stačí jeho dobré očištění vodou s trochou saponátu. Jakmile vyschne, musíte ještě obnovit jeho přilnavost. Potřete ho proto malým množstvím silikonového oleje. Ten se o jeho revitalizaci skvěle postará.

Námraza může vzniknout i ve chvíli, kdy do útrob lednice vložíte ještě teplé jídlo nebo například moučník určený v vychlazení. V takovém případě se na přechodnou dobu teplota uvnitř zvýší, takže tento krok rozhodně nelze doporučit. Pokud to však z jakéhokoliv důvodu přece jenom musíte udělat, pak je lepší na přechodnou dobu teplotu v chladničce snížit, aby se jídlo rychleji vychladilo, a aby zároveň nedošlo ke zkažení potravin v jiných částech lednice.

Námraza v chladničce je mnohem závažnějším problémem iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit ledničku

Pokud nemáte ledničku se systémem NoFrost, před čištěním ji bude potřeba odmrazit. Lednici vypněte, případně vytáhněte ze zásuvky. Všechny potraviny vyndejte a uložte třeba do chladících boxů nebo do chladné spíže. Je-li součástí i mraznička, zmrazené potraviny také dejte do chladících boxů, nebo je zabalte do novin, vložte do igelitových tašek a umístěte do vrstvy dek nebo peřin. Ledničku odmrazte a pak můžete přistoupit k samotnému vyčištění.

Jak vyčistit vnitřek lednice

Ten je potřeba čistit nejčastěji, zhruba jednou za měsíc. Postupujte v několika krocích:

  • Vyjměte všechny přihrádky a zásuvky. Ty umyjte v teplé jarové nebo mýdlové vodě a pak ještě otřete dezinfekčním prostředkem nebo octem. Můžete použít i průmyslový čistič na lednice, který už dezinfekci obsahuje.
  • Nyní stejným způsobem vymyjte celou lednici. Nezapomeňte na těsnění ve dvířkách.
  • Vyčistěte odtokový kanálek, buď speciálním kartáčkem, který bývá součástí lednice, nebo si pomozte špejlí, jehlicí či brčkem. Vyndejte nečistotu a pak vytřete dezinfekcí nebo octem.
  • Než lednici znovu zapnete, musí být suchá a rovněž všechny její vyjímatelné součásti, jinak se Vám bude námraza hned tvořit znovu.
  • Než do ní vrátíte potraviny, nechte ji nachladit.
Jak odmrazit mrazák a jak pečovat o lednici, aby vydržela co nejdéle

Jak se o svou lednici staráte během roku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články