Vždycky mám po ruce sklenici s rýží: Úžasná potravina mi pravidelně pomáhá v domácnosti a šetří spoustu problémů

Rýži má doma jistě každý, protože se používá jako jedna ze základních potravin. Ovšem lze ji využít i v mnoha jiných ohledech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Docela obyčejná rýže může být v domácnosti mnohem lepším pomocníkem, než byste byli čekali. Dokáže totiž skvěle pohlcovat vlhkost a do okolí naopak uvolňuje plyn ethylen. A právě tyto dvě vlastnosti vám mohou pomoci při péči o vaši domácnost nebo třeba při výrobě hnojiva pro pokojové rostliny. Stačí se jen naučit, jak tuto oblíbenou přílohu využít jinak než na talíři.

Rýže jako pomocník pro elektroniku

První využití rýže je poměrně dobře známé, ovšem určitě není od věci ho připomenout. Rýže totiž dokáže skvěle absorbovat vlhkost a hodí se tedy ve všech případech, kdy potřebujete cokoliv odvlhčit. Typickým případem je například mobilní telefon „vymáchaný“ ve vodě.“ Ten stačí vypnout vložit na 24 až 48 hodin do sáčku s rýží. Ta pohltí veškerou vlhkost a přístroj bude opět jako nový a připravený k zapnutí.

Jak vyčistit zanesenou vázu

Ovšem využít lze i jisté hrubosti rýže. Musíte ovšem postupovat rychle. Máte doma vázu nebo jinou nádobu s úzkým vstupním otvorem, kterou se vám nedaří dobře vyčistit? Pak si pozvěte na pomoc právě rýži. Stačí ji nasypat dovnitř (na 0,7 litru objemu nádoby bude stačit jedna polévková lžíce) a zalijte ji horkou vodou.

Nápady na využití rýže v domácnosti iZdroj fotografie: Pixabay

Poté nádobu v horní části uzavřete (třeba špuntem z látky, obalené ještě igelitem) a pořádně zatřepte. Ostré hrany rýže rychle uvolní všechny nečistoty, a vy poté nádobu jen jednoduše vypláchnete čistou vodou. Rýži však při vylévání vody přeceďte přes sítko, aby vám neucpala odpad.

Rýže jako hnojení pro rostliny

Tato oblíbená příloha obsahuje celou řadu prospěšných látek, jako se například vápník, železo, draslík, zinek, fosfor, vláknina, aminokyseliny a mnohé vitamíny. Skvěle tedy poslouží i ke hnojení rostlin. Stačí ji nechat přes noc vylouhovat ve vodě a tu poté rozmixovat, přecedit a použít jako zálivku. Skvělá je také rýžová voda, která je bohatá na fosfor, dusík a draslík. Jde o základní živiny pro rostliny, které jim zaručí rychlý růst a vitalitu. Rozhodně se tedy vyplatí použít rýži ke hnojení jednou měsíčně.

Jak se zbavit zatuchlého zápachu

Potíž však mohou v domácnosti představovat i šatní skříně. Pokud do nich totiž na delší dobu uložíte oblečení nebo třeba kufry, pak vás velmi brzy mohou překvapit nepříjemným zápachem, ten způsobuje vlhkost, která ve skříni zůstala, a která podporuje rozvoj a růst plísní.

Nápady na využití rýže v domácnosti iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud však mezi oblečení nebo do zavazadel vložíte textilní sáčky s rýží, rychle se veškeré přebytečné vlhkosti zbavíte a spolu s ní zmizí i nepříjemný zápach, za několik dní se tak problém vyřeší skoro sám. Podobně působí i uložení zrnek rýže například do nádoby se solí. I tady natáhne vlhkost a zabrání jejímu hrudkování.

Jak nechat dozrát ovoce

Rýže pomáhá i s dozráváním ovoce. Pokud ji vložíte do sáčku a na její povrch položíte například mango, avokádo nebo jiné nezralé ovoce, můžete se díky uvolněnému ethylenu brzy těšit na jeho dozrání. Vhodné ke konzumaci bude už za několik málo dní.

Jak využíváte rýži v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články