Jedete na dovolenou a vaše zahrada zůstane bez vody? Vyrobte si během 10 minut nejlepší kapkové zavlažování z obyčejné plastové láhve

                   

Pokud máte na zahradě rostliny, které z nějakého důvodu nemáte čas denně zalévat, můžete si vlastnoručně vyrobit zavlažování z obyčejný plastových láhví. Mimochodem, toto jednoduché zavlažování se hodí nejen na vaši zahradu, službu vám jistě udělá také v bytě. A vyřešíte tak třeba dilema, kdo vám bude chodit zalévat, až odjedete na dovolenou.

Vyrobte si vlastní zavlažování

Na výrobu zavlažovacího systému budete potřebovat dvě plastové láhve, hliníkovou fólii a připravte si také kus bavlněné látky. Nejprve vezměte dvě láhve. Jednu o objemu dva litry a jednu o půl litru menší. Změřte 10 centimetrů od dna dvoulitrové láhve a poté tuto část odřízněte nožem nebo ji odstřihněte nůžkami. Ideální je použít odlamovací kobercový nožík, který je dostatečně ostrý. Pak dno odříznuté láhve zatlačte do země. Nyní je čas využít také menší z připravených láhví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Láhev o objemu 1,5 litru dejte na dno láhve o objemu dva litry. Pomocí značkovače na ní vyznačte hladinu dvoulitrové láhve. Následně vyříznete otvor 1 až 2 centimetry pod čarou. Aby voda mohla rovnoměrně proudit směrem k rostlině, použijeme kapilární vlastnosti materiálů. K tomu si vezměte kousek hliníkové fólie a vlhký proužek bavlněné látky. Zabalte materiál do hliníkové fólie a výslednou trubičku vložte nad dno větší láhve a ohněte ji.

Pokračujte v přípravě zavlažovacího systému

Následně zakryjte otvor prstem a naplňte menší láhev vodou. Následně ji umístěte na dno dvoulitrové láhve. Opatrně vytáhněte hadičku, z níž bude voda postupně kapat k místu zavlažování. Do deseti minut poté, co voda zcela zaplní celou základnu, začne zavlažování. Jeho intenzitu lze upravit pevnějším otočením fóliové trubice. Voda v zásobníku z PET láhve vydrží týden, ale také čtyři týdny. Záleží jen na tom, jakou trubici vytvoříte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zavlažování můžete nakonfigurovat nastavením trubice a měřením průtoku vody. Aby pasivní zavlažování vašich rostlin fungovalo po dobu jednoho týdne, musí voda kapat každých dvacet pět sekund. Pokud chcete systém nastavit na čtyři týdny, interval mezi kapkami by měl být dvě minuty. Tímto způsobem můžete vytvořit účinný zavlažovací systém nejen pro vaši zahradu, ale také do vašeho bytu. A pak už můžete s klidem odjet a užívat si zaslouženou dovolenou.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články