Univerzální návod na očistu kamenných prvků a dlažby. Vyzmizíkuje roky zažranou špínu, usazeniny i mech

                   

Zahradu netvoří jen rozličná zeleň, i když si to často myslíme. Naopak. Jen stěží by byla tím, čím je, kdyby její záhony neoddělovaly mnohé kamenné prvky a kdybychom nemohli v dešti chodit suchou nohou po kamenných cestičkách. I na těchto prvcích se však neodmyslitelně podepisuje čas a neustále se měnící klima. A jak vrátit starým kamenným prvkům na zahradě opět žádoucí lesk? Je to jednodušší, než si nejspíš myslíte.

Mytí dlažby wapkou a užitečné tipy

Po kamenech neustále chodíme, ohmatáváme je apod. Nezadržitelně porůstají mechem a řasami, zbarvují se hlínou a dalším nečistotami a jejich kráse příliš neprospívají ani občasné kyselé deště, které splavují špínu z okolních střech a dalších ploch. Dobrou zprávou však je, že většinu těchto faktorů lze eliminovat snadno a rychle s pomocí tzv. wapky. Jde o vysokotlaký čistič, který dlažbu očistí proudem vody.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Musíte však při tom myslet na několik důležitých pravidel. Především použijte ten správný nástavec. A pokud se rozhodnete použít horkou vodu, pak nikdy ne na studený povrch (tedy zejména v zimě). A pozor také na použitý tlak. Zpočátku raději nastavte hodnoty nižší a teprve podle výsledku vaší práce přidávejte. Předejdete tak poškození dlažby nebo jiných kamenných prvků. A dbejte i na výběr správného druhu trysky.

Jak na odolné skvrny na dlažbě

Ne na všechno však použití vodního proudu stačí. Naopak. Leckdy je nutné vsadit i na trochu silnější kalibr. Odolné skvrny lze skvěle vyčistit octem nebo citronovou šťávou. Další možností je také vytvoření pasty z jedlé sody a soli (obojí smíchejte s trochou vody, aby vznikla mírně tekutá směs). Na dlažbu tuto pastu nanášejte kartáčem a dobře ji vetřete do každé plochy. Nechte směs několik minut působit a poté ji omyjte.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Ovšem pozor, pokud máte na své zahradě vápenec (třeba v podobě dekorativních soch), nikdy na něj nepoužívejte ocet. Mohl by ho totiž nenávratně poškodit. Vsadit samozřejmě můžete i na speciální čističe na kámen, které jsou k dostání v nejrůznějších hobbymarketech. Obvykle je stačí na kámen jen nastříkat, nechat několik minut působit a nakonec smýt za pomoci drsné strany houbičky nebo kartáče. Je to pracné, ale stojí to za to.

Kameny můžete před špínou ochránit

Bohužel, i když dlažbu nebo dalších druhy zahradního kamene umyjeme sebepečlivěji, velmi brzy se na nich špína začne usazovat znovu. A jak tomu tedy předejít? Jednoduše je opatřete speciální impregnací. Jakoukoli nečistotu tak z jejich povrchu později jednoduše smyjete. Opět ji pořídíte v hobbymarketech a na kámen ji musíte nanést štětcem (ve spreji k dostání nebývá). Díky ní vám však na čištění kamene už postačí vždy jen voda.

Opravovali jste své kamenné zídky a nyní potřebujete očistit přebytečný beton? S tímto návodem to zvládnete za dvě minuty
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články