Proč je chytré nalít půl litru Coca-Coly do toalety?

                   

Málokdo to ví, ale tento nápoj má na svědomí lékárník. Vymyslel ho totiž už v roce 1886 John Pemberton. Tehdejší Coca-Cola se však značně lišila od té, kterou známe dnes. Šlo o derivát nápoje Vin Mariani, jenž byl ve své době oblíbený mezi milovníky alkoholu. A protože Pemberton jako lékárník viděl v jeho konzumaci jistá rizika, pokusil se nabídnout lidem vlastní nápoj – Pemberton’s French Wine Coca.

Původní Coca-Colu byste pít nechtěli

Velkou měrou se na vzniku tohoto nápoje podílela také prohibice, která postihla Atlantu, v níž Pemberton žil. Původní nápoj obsahoval místo vína cukr a také lístky kolovníku (ano, známé koky). Ty už se do něj dnes samozřejmě nepřidávají. Úplně naposledy přibyly do nápoje i bublinky oxidu uhličitého, a to už vlastně byla stará dobrá Coca-Cola na světě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak čistit toaletu Coca-Colou

I tak však dodnes v tomto nápoji najdeme velmi mnoho aktivních složek, které nám pomohou v mnoha směrech – například při úklidu domácnosti. Klasikou je v tomto ohledu čištění toalety. Dobrou zprávou je, že se při tom příliš nenadřete. Stačí totiž jen Coca–Colu nalít do WC a nechat ji 15–20 minut působit. Poté jen spláchněte a případně štětkou dočistěte zbylé usazeniny a máte hotovo.

Jak na odvápnění toalety

Někdy však nestačí čistit pouze běžné usazeniny. Mnohdy jsou větším problémem ty vápenité. A jak si s nimi poradit? Vsaďte na ocet. Jednoduše ho do toalety nalijte přes noc a nechte působit. Ráno vám už bude stačit toaletu pouze spláchnout a případně opět dočistit například záchodovou štětkou. Výsledek vás překvapí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další triky pro svěží toaletu

Chcete mít tuto opomíjenou součást domácnosti stále jako ze škatulky? Pak vsaďte na další šikovné triky. Skvělým pomocníkem je například zubní pasta. Stačí ji nanést pod okraj WC mísy a nechat působit. Po každém spláchnutí se uvolní příjemná vůně a jeden proužek pasty vám vydrží opravdu dlouho.

Další možností je také aviváž. Jednoduše ji nalijte do malé lahvičky (objem půl litru stačí) a dobře ji zavřete. Pak do ní udělejte jehlou několik otvorů a vložte ji do splachovací nádržky. Aviváž se bude pomalu uvolňovat do vody a vaši toaletu opět provoní při každém spláchnutím. Navíc můžete koupit nejlevnější aviváž, kterou v obchodě najdete – účinek bude úplně stejný. U toho triku tedy značně ušetříte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hotelový trik pro udržení čisté toalety

Pokud se domníváte, že personál hotelů sází především na profesionální úklidovou chemii, mýlíte se. Naopak. Leckdy totiž uklízečkám přijdou vhod i docela obyčejné ingredience. Skvělý čisticí prostředek si totiž namícháte už při použití tří z nich. A co si vzít k ruce? Potřebovat budete:

  • 1 polévkovou lžíci prášku na praní
  • 1 polévkovou lžíci soli
  • 3 polévkové lžíce octa

Všechny ingredience smíchejte a nechte chvíli odležet. Poté si vezměte k ruce záchodovou štětku a důkladně vydrhněte všechna špatně dostupná místa v toaletě. Nakonec si vezměte houbičku, namočte ji do připravené čisticí směsi a použijte k omytí všech částí toalety. Postupujte zvenčí dovnitř anebo během úklidu použijte dvě houbičky. Mísu nakonec spláchněte a vnější části toalety otřete dosucha – a máte hotovo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit úporné skvrny na WC

Regály obchodů jsou plné čisticích prostředků, bohužel leckdy mohou také poškodit nebo dokonce zničit omývanou keramiku nebo nábytek. Nejlepší tedy bude sáhnout po osvědčených domácích prostředcích, které při správné kombinaci hravě zvládnou totéž. Mluvíme o octu, kyselině citronové nebo jedlé sodě. Voda a ocet se společně postarají o nevzhledné skvrny na skleněných plochách. Použijte je tedy především na čištění sprchových koutů.

Skvěle však také zlikvidují usazeniny usazené na umyvadle nebo vaně. A skvělé jsou také na opravdu důkladné vyčištění keramických obkladů. Použijte ocet v ředění 2:1 a poté čištěná místa jednoduše otřete měkkým hadříkem a máte hotovo. A na skutečně odolné skvrny využijte potenciál kyseliny citrónové. Vezměte jednu lžičku a smíchejte ji s vodou. Poté tuto směs nastříkejte na problémová místa, nechte působit 30 minut a dočistěte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jedlá soda uklidí v koupelně

Ale jedlá soda se vám bude hodit i při čištění toalety. Jednoduše vezměte větší balíček tohoto přípravku a nasypte ho do záchodové mísy. Pro maximální efekt nechte přes noc působit a ráno několikrát opláchněte vodou. Nakonec dočistěte štětkou na toaletu a máte hotovo. A stejně jednoduché může být s její pomocí i čištění spár. A jak na to? Jednoduše je navlhčete vodou a poté je posypte jedlou sodou. Půjde to hůře, ale pečlivá aplikace se vyplatí.

Počkejte jednu hodinu a po uplynutí této doby všechny spáry dobře otřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Nebojte se přitlačit – ale nejspíš to nebude třeba. Pokud nemáte po ruce jedlou sodu, použijte prášek do pečiva nebo ocet a vodu. Ty smíchejte v poměru 1:1 a do vytvořené směsi namočte starý zubní kartáčkem. S jeho pomocí pak snadno vyčistíte všechny mezery a spáry do skutečně oslnivého lesku.

A jaké triky používáte při péči o toaletu vy?

Podívejte se na působení Coca–Coly v přímém přenosu a zjistěte, proč ji používat
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články