Vratič není jen hořkou bylinkou na žaludek, vyrobíte z něj také extrémně silné hnojivo pro všechny rostliny na zahradě

                   

Pokud jste se letos rozhodli pěstovat svou zeleninovou i ovocnou úrodu zcela bez chemie, naučte se, jak správně hnojit s pomocí bylinek, které rostou okolo nás. Skvěle můžete využít například vratič obecný (Tanacetum vulgare). Pomůže zahnat škůdce a jako bonus rostliny skvěle vyživí.

Účinky vratiče na zdraví

Jestliže je vám jméno této rostliny povědomé, nemýlíte se. Jde totiž o velmi účinnou bylinku, která pomáhá například na:

  • sníženou imunitu,
  • špatné trávení,
  • pocit těžkého žaludku,
  • potíže se spánkem,
  • opary,
  • stimulaci menstruace,
  • vážné kožní choroby.
iZdroj fotografie: Depositphotos

A skvěle funguje i jako odpuzovač hmyzu. Jeho vnitřní použití se však dnes příliš nedoporučuje, a to kvůli nebezpečným sloučeninám, které je možné v rostlinných tkáních nalézt. V případě zahrádkářské aplikace však samozřejmě tato omezení neplatí.

Jak na hnojivo z vratiče

V ideálním případě byste měli nať seříznout ve chvíli, kdy je v plném květu. Pokud vám však za plotem zatím vykukují jen drobné zelené lístky vratiče, klidně použijte ty. Je to lepší, než kdybyste je jen tak hodili například na kompost. Připravte si jeden kilogram listů nebo kvetoucí natě a vše podrťte. Nakonec vše zalijte 10 litry vody a přiklopte víkem (nesmí úplně přiléhat).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Brzy vám vznikne hustá kaše. Aby však byla opravdu účinná, musí se v nádobě spustit správný proces fermentace. Ten podpoříte tak, že budete obsah každý den míchat. Jakmile se na povrchu vytvoří pěna, pak víte, že je vše na dobré cestě. A kdy je hnojivo z vratiče hotové? Ve chvíli, kdy pěna zmizí. Poté ho přeceďte (rostlinný materiál hoďte na kompost) a začněte aplikovat.

Jak vratič správně používat

Tekutinu nařeďte v poměru 1 : 15 a použijte jako zálivku. Skvěle se však uplatňuje i ve formě postřiku, a to především proti mšicím. A v neposlední řadě poslouží i k odpuzování mravenců. Roztok stačí jednoduše nalít nebo nastříkat tam, kde se často pohybují. Uvidíte, že se tomuto místu brzy začnou vyhýbat obloukem.

Jak na živé hnojení záhonů

Ovšem pokud budete mít letos na své zahradě záhon (nebo např. velkou plochu určenou pro pozdější rekultivaci), na němž neplánujete nic cíleně pěstovat, využijte ho a vysejte na něj zelené hnojení. To dodá půdě živiny a jako bonus zabrání rozvoji nežádoucích plevelů. A na které druhy rostlin vsadit? Skvělý je například ptačinec prostřední (Stellaria media), jenž bývá lidově známý i jako ptačinec žabinec.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zdatně mu však sekunduje i jedlá čtyřboč rozložitá (Tetragonia tetragonoides), známá také jako novozélandský špenát, nebo její stejně chutní společníci šrucha zelná (Portulaca oleracea) a kozlíček polní (Valerianella locusta). Pokud byste ovšem raději vsadili na kvetoucí zelené hnojení, pak vám dobrou službu udělá aksamitník (Tagetes), někdy též nazývaný afrikán nebo půvabný kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense).

Zelené hnojení pod stromy

Rádi byte přihnojili dřeviny na zahradě a zároveň je opatřili vrstvou živého mulče pro lepší přežití chladných měsíců roku? Pak pod ně hned během brzkého jara vysejte violku vonnou (Viola odorata), mochničku trojčetnou (Waldsteinia ternata), barvínek menší (Vinca minor) nebo již zmíněný kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense). Pro oživení stinných míst se pak skvěle hodí škornice šípolistá (Epimedium sagittatum).

Která přírodní hnojiva používáte na zahradě vy?

Zjistěte, jak na správné zelené hnojení díky profi tipům od odborníků
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články