Navrácení původního lesku stříbrných šperků i příborů. Odstranění plaku rychle a bez chemie

                   

Často se stává, že dlouho nepoužívané stříbro začne ztrácet svůj lesk a černat. Zvláště, je-li zapomenuto někde v šuplíku a vytahuje se maximálně při zvláštních příležitostech jednou do roka. Není ale třeba hned panikařit, problém se dá snadno vyřešit pomocí správných nástrojů, které vám pomohou vrátit stříbru jeho původní lesk a krásu.

Jak čistit stříbro?

Čistit stříbro můžete různými způsoby, ale chcte-li se vyhnout chemii a drahým čisticím prostředkům, zkuste se obrátit na pomoc těchto nástrojů:

  • Amoniak
  • Alobal
  • Jedlá soda
  • Alkohol
  • Saponát
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Amoniak

Ženy v domácnosti doporučují používat amoniak jako prostředek k čištění stříbra od černoty a plaku. Kupte si láhev amoniaku, není nijak drahá a ani vám v domácnosti nebude překážet, a přidejte dvě polévkové lžíce do litru vody. Pro silný účinek můžete do směsi přidat i prací prostředek nebo peroxid vodíku. Aplikujte na stříbro, vydrhněte a poté nechte 10 – 15 minut působit. Poté opláchněte.

Alobal

Jednoduchý a efektivní trik na odstranění černého plaku ze stříbra. Budete potřebovat půl sklenice vroucí vody a polovinu sklenice octa. Vložte kousek alobalu do misky, zasypte solí a jedlou sodou a nalijte připravený roztok z vody a octa. Ponořte stříbro do roztoku.

i

Jedlá soda

Smíchejte jedlou sodu s vodou, abyste vytvořili pastu. Naneste na starrý kartáček na zuby a stříbro vyčistěte. Poté opláchněte v teplé vodě.

Alkohol

Budete potřebovat dvě velké lžíce alkoholu a peroxidu vodíku, nařeďte vodou a vložte příbory nebo šperky do roztoku na 15 minut a poté opláchněte. Osušte a důkladně vysušte.

Saponát

Nepotřebujete nic jiného než litr vody, lžíci čisticího prostředku, soli a sody. V hliníkové nádobě roztok povařte společně se stříbrem a poté vyčistěte a osušte. Nezapomínejte, že je stříbro vždy potřeba důkladně opláchnout čistou vodou a důkladně vysušit. A máte vyhráno.

i
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články