Nejlepší místo pro borůvky: V půdě s pH 4,5 bude úroda božská

Nejste-li spokojeni s letošní úrodou borůvek, pak zkuste letos k pěstování tohoto ovoce přistoupit docela jinak.

plody borůvek i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Výsadba borůvek do běžné půdy je receptem na zklamání. Těmto bobulovinám se daří v kyselých půdních podmínkách. Zamíchejte proto do půdy rašelinu nebo speciální směs určenou pro borůvky, která jim dodá potřebnou kyselost. Abyste zabránili promíchání půdy s přidaným substrátem, zvažte použití plastových fólií kolem rostliny. Pro dobré prospívání borůvek je také zásadní dostatečná drenáž, jak informuje web iReceptář.

Nedostatečná zálivka také škodí

Borůvky jsou rostliny náročné na vlhkost. To platí jak v období plození, tak v době před ním, zejména když panují vysoké teploty. Vyberte místo, kde nebude pravidelné zalévání problémem. Pokud je vysazujete na jaře, počítejte v průběhu následující sezóny s větším množstvím vody (další roky už keře tak náročné nebudou).

Nevhodné vystavení slunečnímu záření

Protože borůvky mají rády sluneční světlo, ve stínu se jim nedaří. Při pěstování na zastíněných místech jejich produkce plodů výrazně klesá. Zásadní je podle webu Domek i Ogródek najít tu správnou rovnováhu mezi slunečním světlem a stínem.

Bohatá šťavnatá úroda borůvek aneb jak na jejich výsadbu, aby byl výsledek co nejlepší

Nadměrné sluneční světlo a suché podmínky

Přestože borůvky ocení sluneční světlo, příliš horké a suché podmínky výrazně zvyšují jejich potřebu vody. Vyberte si místo, které nabízí trochu stínu, abyste zmírnili stres z nedostatku vláhy. Ideální je takové, kam po část dne dopadá stín například z větších stromů.

Monokulturní výsadba a co s ní

Pro zajištění účinného opylení je nezbytné pěstovat více rostlin borůvek, nejlépe různých odrůd. Tento přístup zvyšuje výnos a prodlužuje dobu sklizně. Myslete také na to, že existují pozdní i velmi rané odrůdy, a pokud je dobře nakombinujete, budete mít úrodu po celou sezónu. A pomoci může i docela obyčejný ocet, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti radili.

Úroda borůvek iZdroj fotografie: Pixabay
Aby byla úroda borůvek příští rok opravdu maximální, zrevidujte své zahrádkářské postupy. Mnohdy stačí malá úprava a začne se jim dařit

Výběr nesprávné odrůdy

Výběr správné odrůdy na základě specifických potřeb je klíčový. Pro pěstování v nádobách volte spíše menší odrůdy, které se hodí do stísněných prostor. Pokud si nejste jistí, hledejte ty s přízviskem nana, miniaturní nebo balkonové. Já se vždycky poptám v zahradnictví a tam mi poradí. Ještě jsem nešlápla vedle.

Jaké jsou vaše triky při péči o borůvky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články