Bohatá šťavnatá úroda borůvek aneb jak na jejich výsadbu, aby byl výsledek co nejlepší

Čerstvé borůvky jsou opravdovou pochoutkou. Borůvka americká neboli kanadská se od lesní liší především velikostí plodů. Ale i její keř dorůstá mnohem větší velikosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Keř kanadské borůvky alias brusnice chocholičnaté (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) může dosahovat velikosti až dvou metrů a je možné ho poměrně snadno vypěstovat i na zahradě. Stačí dodržovat některá pravidla a vaší rostlině se bude skvěle dařit. Pusťte se na jaře do výsadby a vychutnejte si v sezóně opravdu bohatou a sladkou úrodu těchto fialových bobulí.

Kdy je nejlepší čas k výsadbě

Tento ovocný keř můžete na svou zahradu vysadit nejlépe na jaře nebo na podzim. Na přelomu března a dubna jsou venkovní podmínky ideální k nastartování rychlého růstu rostlin. Musíte však vysazenou rostlinu často a dostatečně zalévat. Na podzim zase musíte mladý keř připravit na přicházející zimu. Půdu okolo proto přikryjte dostatečnou vrstvou mulčovací směsi.

Vhodné podmínky k pěstování

Aby mohla jakákoliv rostlina správně růst, potřebuje k tomu přísun živin a správný substrát. Než se pustíte do výsadby, zkontrolujte pH půdy. Pro borůvky je ideální kyselejší prostředí s hodnotami mezi 3,8 – 5,0. Zemina by měla být úrodná, lehká, propustná a zároveň dostatečně vlhká. Těmito podmínkami snížíte riziko onemocnění keře a zvýšíte celkovou odolnost rostliny. Odměnou vám bude opravdu velká úroda.

Kanadská borůvka iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak borůvky zasadit

Vhodné místo pro umístění borůvkového keře by mělo být slunečné, ale chráněné před větrem. Napřed půdu na vybraném místě důkladně vyčistěte. Následně vykopejte jámu o průměru 50 – 80 cm a hlubokou 30 – 40 cm. Na dno můžete přidat rašelinu a vrstvu pilin. Ty zakryjte malou vrstvou zeminy a zasaďte mladý keř. Ten zalejte a zasypte zbytkem zeminy. Jakmile máte hotovo, udusejte hlínu okolo keře a znovu zalejte. 

Přidáním mulče snížíte množství odpařované vody, kterou borůvky ke svému růstu potřebují. Pokud se chystáte vysadit více těchto ovocných keřů, měli byste mezi nimi dodržovat rozestupy až 2 metry. Každé jaro rostliny přikrmte vhodnými hnojivy, abyste je podpořili v dalším růstu. V sezóně se pak můžete těšit na velké a lahodně sladké plody.

Čím se liší jednotlivé druhy borůvek

Jaké borůvky na své zahradě pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články