Zažloutlé dlaždičkové spáry jsou minulostí: Oblíbená kuchyňská surovina vybělí bez namáhavého drhnutí i ta nejzašlejší místa

Spáry mezi jakýmikoliv dlaždicemi mohou být zase jako nové. Stačí jen vsadit na šikovný prostředek pro jejich úklid.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se doma neustále potýkáte s nevzhlednými dlaždičkami, pak vyzkoušejte jednoduchý trik, který vybělí spárovací hmotu mezi nimi. Právě tady se totiž usazuje mnoho špíny včetně té mastné, kterou lze odstranit jen velmi obtížně. A co si tedy vzít k ruce?

Čištění spár obyčejným octem

Spárovací hmotu lehce zalijte bílým octem – měla by být důkladně namočená. Poté smíchejte trochu jedlé sody s velmi malým množstvím běžného prostředku na mytí nádobí a obojí rozpusťte v šálku vody. Měli byste vytvořit řidší pastu. Tu naneste na spáry a směs opět přelijte octem. Nakonec vše vydrhněte kartáčem čištění spár. Vždy čistěte najednou jen malé úseky.

Po prvním drhnutí nechte spáry pět minut odpočinout a poté znovu vydrhněte. Poté vyčištěné místo otřete vlhkou houbičkou a máte hotovo. A pokud nemůžete najít kartáč na spáry, vezměte si obyčejný zubní kartáček nebo například kartáč na zubní protézy, který také funguje opravdu dobře. Je stejně tuhý jako ten spárování a obvykle také mnohem levnější.

Ještě jednodušší nanášení hmoty

Chcete mít úklid dlaždic hotový opravdu rychle? Pak si vezměte k ruce starou čistou stříkačku nebo prázdnou plastovou nádobu na hořčici nebo kečup. Do ní nalijte směs nebo pastu a vymáčkněte ji přesně na spáry. Vyhnete se tak nutnému a pomalému použití lžíce a samozřejmě také nevhodnému plýtvání produktem.

iZdroj fotografie: Freepik

Rychlejší čištění spár

Nechcete se zdržovat s přípravou pasty a zároveň vaše spáry ještě nejsou tak zašlé? Pak vyzkoušejte jiný způsob. Mnohdy také stačí, pokud posypete suchou spáru sodou a poté na ni nastříkáte vodu, aby se ze sody a vody vytvořila pasta. Je to trochu méně časově náročné, ale funguje to velmi podobně. Navíc se v koupelně nebudete muset potýkat s pachem octa.

Hack na staré spáry

Jestliže vám nevadí trocha chemie a zároveň chcete mít spáry vydrhnuté doběla, pak použijte tekutý gelový čistič záchodové mísy. Stačí s ní pokrýt veškerou spárovací hmotu a počkat, až změní barvu. Obvykle ztratí svou průhlednost a trochu se zamlží. Nakonec spáry a poté otřete mokrým hadříkem (samozřejmě v rukavicích, abyste se vyhnuli kontaktu s chemií). Vše je rychlé a jednoduché, nečeká vás žádné drhnutí, a přesto budou spáry krásně čisté.

Na mramor se hodí jen soda

Jestliže chcete vyčistit mramorové podlahy, pak se bez použití octa musíte zcela obejít. Naštěstí si vystačíte si i s jedlou sodou. Vezměte si k ruce dvě polévkové lžíce tohoto prášku a smíchejte je s 500 ml teplé vody. Výslednou směsí omyjte všechny části koupelny, které potřebují očistnou vzpruhu. Na spáry si pak vezměte kartáč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté vše potřete navlhčeným hadříkem, a nakonec osušte třeba papírovými utěrkami. Mimochodem soda slouží i jakožto účinný pohlcovač zápachu. A jak ji použít? Jednoduše. Zkrátka a dobře menší množství sody nasypte do misky a tu položte do koupelny. Stejným způsobem můžete použít také mletou kávu, esenciální olej nebo lístky máty.

Zde najdete další způsob pro čištění spár v koupelně nebo v kuchyni

Jaké další způsoby přírodní očisty spár mezi dlaždicemi znáte?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články