Už žádné zdlouhavé vyvařování, i ty nejšpinavější utěrky vyčistí mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba nemusí sloužit jen k ohřívání pokrmů. Pokud víte, jak na to, snadno ji proměníte v čisticího pomocníka.

Staré utěrky i Zdroj fotografie: Zdroj fotografie: דוד שי / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tradiční odstraňování odolných skvrn na utěrkách bývá podle webu AAZdraví zdlouhavé vyvařování nebo silné drhnutí, které nejenže zabírá mnoho času, ale může také znehodnotit tkaninu, z níž jsou tito nepostradatelní pomocníci vyrobeni. Velmi překvapivým spojencem se může stát mikrovlnná trouba.

Příprava utěrek na čištění v mikrovlnné troubě

Pokud chcete tento postup vyzkoušet, tak nejdříve utěrky rovnoměrně navlhčete. To pomáhá rovnoměrně rozvádět teplo mikrovlnné trouby po celé tkanině a zabraňuje vzniku přílihorkých míst, která by mohla látku spálit.

Jak připravit vejce v mikrovlnce bezpečně a bez nepořádku – pomůže šálek s máslem i miska s vodou

Na vlhké utěrky nastříkejte lehkou vrstvu octa. Jde o přírodní dezinfekční a dezodorační prostředek, který účinně působí proti bakteriím a mírnému zápachu, jak  radí web iReceptář. Pomáhá také uvolňovat skvrny.  Místo něj můžete použít také například kyselinu citronovou, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Utěrky vložte do mikrovlnné trouby naplocho s co nejmenším počtem skladů. Cílem je zajistit, aby mikrovlnná energie dosáhla rovnoměrně do všech částí tkaniny, což zabrání nerovnoměrnému čištění a možnému přehřátí.

Nastavení a čas mikrovlnné trouby

Vložte utěrky do mikrovlnné trouby a nastavte vysoký výkon. Ohřívejte je 2 až 3 minuty. Tato doba je rozhodující – bývá totiž obvykle dostatečně dlouhá na to, aby se ve vláknech vytvořila pára, která pomáhá ničit bakterie a uvolňovat nečistoty, ale dostatečně krátká na to, aby se zabránilo nebezpečí požáru nebo popálení.

Aby vaše utěrky vypadaly zase jako nové, nemusíte se uchylovat k drahé chemii. Velkou službu vám udělá i mikrovlnka. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše utěrky vypadaly zase jako nové, nemusíte se uchylovat k drahé chemii. Velkou službu vám udělá i mikrovlnka

Po skončení mikrovlnného ohřevu nechte utěrky několik minut stát a vychladnout. Jakmile jsou dostatečně chladné, vyždímejte z nich přebytečnou vlhkost. Tento krok je zásadní, protože odstraní uvolněné nečistoty. Nakonec je vyperte běžným způsobem s použitím obvyklého pracího prostředku. To pomůže při důkladném odstranění všech zbývajících skvrn nebo zápachu. Působení pračky také pomůže vypláchnout veškeré zbytky octa a zajistí, že utěrky budou svěží a čisté (leckdy dokonce po tomto zásahu vypadají jako nové).

Jak bělíte a perete utěrky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články