Utěrky zase září novotou, vše zařídí kyselina citronová

Zapomeňte na zašlé a nevzhledné utěrky – pokud jim dopřejete lázeň v kyselině citronové, budou zase zářit běloskvoucí čistotou.

Staré utěrky i Zdroj fotografie: Zdroj fotografie: דוד שי / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Znehodnocení kuchyňských utěrek v důsledku jejich častého a dlouhodobého používání je poměrně časté – nemusí však být konečné, jak informuje web Unian. Jejich praní v běžné pračce si ne vždy dokáže poradit s odolnými skvrnami, nepříjemnými pachy a hluboko usazenou špínou, ale pokud použijete kyselinu citronovou, bude situace docela jiná.

Síla kyseliny citronové na utěrky

Kyselina citronová, získávaná z citrusových plodů, jako jsou citrony a limetky, je podle magazínu TSN univerzální a ekologický čisticí prostředek. Je účinná nejen při odbourávání minerálních usazenin a odstraňování vodního kamene, ale také při likvidaci mastnoty a skvrn. Chcete-li svým kuchyňským utěrkám vrátit jejich bývalou slávu, postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

  • Budete potřebovat domácí mýdlo, kyselinu citronovou, struhadlo, horkou vodu a velkou nádobu.
  • Začněte tím, že nastrouháte kousek mýdla na jemné hobliny. Toto mýdlo bude sloužit jako čisticí prostředek.
  • V nádobě rozpusťte nastrouhané mýdlo v horké vodě. „Horká voda pomůže mýdlo rozpustit a vytvoří mýdlový roztok,“ radí čtenářka Lenka Š. z Třebíče. Do směsi nakonec přidejte malé množství kyseliny citronové. Kyselina citronová je vynikající odstraňovač skvrn a zvýší čisticí schopnost roztoku.
  • Kuchyňské utěrky ponořte do mýdlového roztok. Nechte je namočené asi hodinu. Tato doba namáčení pomůže uvolnit nečistoty, skvrny a pachy a připraví je na důkladné čištění.
  • Po uplynutí doby namáčení vyjměte ručníky z roztoku. Vymačkejte přebytečnou tekutinu. U odolných skvrn aplikujte kyselinu citronovou přímo na postižená místa a nechte ji působit asi 30 minut.
  • Ručníky důkladně opláchněte ve studené vodě. Tento krok pomáhá odstranit veškeré zbytky mýdla, kyseliny citronové a uvolněné nečistoty.
Kuchyňské utěrky na sobě mohou nést množství neodstranitelných skvrn. Vyčistěte je jednoduše s pomocí mikrovlnné trouby. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla vaše utěrky zase jako nové vezměte si k ruce jednoho pomocníka z kuchyně – všechny textilie zase krásně vybělí.
Čisté kuchyňské utěrky

Proč nevěšet kuchyňské utěrky na dvířka trouby: Nahráváte tak do karet bakteriím

Kde je vhodné utěrky sušit

Po opláchnutí můžete ručníky buď usušit na vzduchu, což je energeticky úsporné a šetrné k látce, nebo je v případě potřeby vyprat v pračce při 60 stupních Celsia, abyste dosáhli důkladnějšího vyčištění. Podle mých zkušeností budou zase vypadat, jako kdybyste si je právě přinesli z obchodu.

Mezi další osvědčené tipy patří podle redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři i sůl rozmíchaná ve vodě nebo docela obyčejný rostlinný olej.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění utěrek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články