Kuchyňské utěrky budou bílé jako sníh, pomůže k tomu obyčejný olej

Vyzkoušejte také tento geniální trik, díky kterému budou vaše kuchyňské utěrky opět jako nové. Takto se zbavíte i těch nejodolnějších skvrn a utěrky budou opět dokonale bílé.

Vyčištění utěrek sodou a octem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kuchyňské utěrky patří mezi základní výbavu každé domácnosti a jsou téměř nenahraditelnými pomocníky při vaření i úklidu kuchyně. Čím více je však používáte, tím větší hrozí jejich znečištění. Zbavit se pak odolných fleků a skvrn mastnoty i zbytků jídla pak může být opravdu velký oříšek. Naštěstí existuje jednoduchý trik, který vám s tímto problémem dokáže pomoci. Utěrky snadno vyčistíte i bez chemie a namáhavého drhnutí díky oleji.

Jak správně o utěrky pečovat

Aby pro vás bylo čištění a praní utěrek co nejjednodušší, měli byste je v kuchyni často a pravidelně vyměňovat. Pokud se vzniklé skvrně budete věnovat čas, pravděpodobně se jí rychle zbavíte, aniž byste jejím praním trávili dlouhé hodiny nebo museli používat speciální přípravky. Z toho důvodu je dobré utěrky každých pár dní měnit, podle toho jak často je v kuchyni používáte a velké skvrny co nejdříve vyčistit nebo alespoň omýt vodou.

Čím vyčistit utěrky

Přestože je v obchodech k dostání velké množství speciálních pracích přípravků, kvůli velkému množství agresivních a nebezpečných chemikálií se jejich časté používání příliš nedoporučuje. Mohou mít velmi negativní vliv nejen na životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Navíc mohou poškodit materiál, ze kterého jsou utěrky vyrobeny. Namísto toho sáhněte po surovinách z vaší domácnosti. Přijde vás to jen na pár korun a výsledek vás zaručeně potěší.

Vyčištění utěrek sodou a octem iZdroj fotografie: Depositphotos

Co budete k čištění utěrek potřebovat

Pokud chcete navrátit utěrkám zašlý vzhled a zbavit je všech fleků a nečistot, připravte si pro jejich praní kyblík nebo lavor, rostlinný olej, sůl, jedlou sodu, jakékoliv bělidlo, trochu pracího prášku nebo gelu a nakonec obyčejný prostředek na mytí nádobí. Kombinací těchto ingrediencí si doma připravíte opravdu účinnou čisticí směs, díky které budou vaše kuchyňské utěrky opět jako nové. 

Jak utěrky účinně vyčistit

Nejprve si do lavoru nebo jiné nádoby nalijte alespoň 2 litry vroucí vody. V případě, že máte utěrek více, množství vody i dalších surovin navyšte podle potřeby. Dále přidejte 2 polévkové lžíce rostlinného oleje, 1 čajovou lžičku soli, 2 polévkové lžíce jedlé sody, 2 polévkové lžíce libovolného bělidla, trochu pracího prášku nebo pracího gelu a v neposlední řadě 1 polévkovou lžíci libovolného prostředku na mytí nádobí.

Směs důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily, a poté do ni utěrky vložte. Jakmile máte hotovo, nechte je takto namočené do druhého dne. Tento roztok je možné používat jak k čištění bílých, tak i barevných látek. Další den pak utěrky vyjměte a dejte vyprat na standardní prací program. Po jeho skončení bude látka dokonale čistá a utěrky zářivě bílé.

Jak vyprat utěrky aneb praktické tipy

Jakým způsobem perete špinavé kuchyňské utěrky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články