Proč nevěšet kuchyňské utěrky na dvířka trouby: Nahráváte tak do karet bakteriím

Dokonale čisté utěrky jsou základem kuchyňské hygieny. Zpozorněte, pokud je necháváte schnout na dvířkách od trouby.

Čisté kuchyňské utěrky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Péče o kuchyňské utěrky se může na první pohled zdát jako banální a nepodstatná záležitost, ve skutečnosti jde ale o klíčový aspekt v udržení čisté a hygienické kuchyně. Důležité není jen to, jak často a jakým způsobem je perete, ale také to, kde je v kuchyni necháváte. Zdánlivá maličkost totiž může mít za následek šíření bakterií a nečistot tam, kde byste to rozhodně nechtěli.

Utěrky na troubě nejsou dobrý nápad

Spousta hospodyněk je zvyklá mít utěrku zavěšenou na dvířkách trouby. Mají ji tak stále při ruce a pokud je trouba rozehřátá, tak utěrka i rychle uschne. Zdánlivě praktické řešení má však jeden velký háček, a tím je hygiena. Kvůli časté manipulaci je totiž rukojeť dvířek hotovým rájem pro bakterie. Pokud na takové inkriminované místo položíte utěrku, můžete si být jisti, že si choroboplodné zárodky roznesete po celé kuchyni. Raději utěrky nechávejte na větraném místě, kde látka rychle uschne, například na speciálním držáku poblíž okna.

S utěrkovou hygienou pomůže soda

Utěrky dostávají při používání v kuchyni pěkně zabrat a výsledkem bývají mastné a barevné fleky od nejrůznějších ingrediencí. Aby byly hygienicky čisté a plnily svůj účel co nejlépe, je potřeba se o ně správně starat. Šikovným pomocníkem je jedlá soda, která látku vybělí, vydezinfikuje a zbaví ji zápachu. Špinavé utěrky vložte do umyvadla nebo mísy, zalijte je vroucí vodou a vsypte malé množství jedlé sody. Nechte několik minut působit, poté je propláchněte čistou vodou, a nakonec vyperte v pračce na obvyklý program.

Čisté utěrky jsou základem hygienické kuchyně iZdroj fotografie: Freepik
Čisté utěrky jsou základem hygienické kuchyně

S bakteriemi si poradí vysoké teploty

Pokud se vám nechce před samotným praním utěrky předmáčet, musíte vsadit na vysoké teploty, které bakterie zničí. Zatímco naše babičky je vyvářely v hrnci na plotně, vám pomůže prací program na 90 stupňů a žehlička. Při praní utěrek (i ručníků) se vyvarujte použití aviváže, která by je mohla zbavit jejich nejdůležitější vlastnosti – savosti. Místo ní můžete použít bílý ocet. Po vyprání je ideální nechat utěrky uschnout na přímém slunci, a nakonec pro dokonalou dezinfekci ještě vyžehlit.

Jak si ušít veselé kuchyňské utěrky

Jaké jsou vaše tipy v péči o kuchyňské utěrky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články