Jedlá soda má na zahradě mnoho využití: Poslouží jako hnojivo i ochrana proti škůdcům

Aby vás příště nepřekvapil náhlý útok škůdců nebo chorob, připravte si k ruce jedlou sodu. Poslouží vám přímo skvěle.

i Zdroj fotografie: Tszrkx / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedlá soda má v našich domácnostech mnohostranné využití – ovšem tím její možnosti ani zdaleka nekončí. Jedlá soda, známá také jako hydrogenuhličitan sodný, může být cenným přínosem i pro vaši zahradu. Díky svým pozoruhodným vlastnostem je účinná proti škůdcům, plevelům a dokonce i některým chorobám rostlin.

Rozloučení se škůdci pomocí jedlé sody

Tato přírodní a netoxická látka dokáže bojovat s nepříjemnými organismy, jako jsou mšice, roztoči a pavouci. Kromě toho je obzvláště účinná proti mravencům. Mravenci sice nejsou tak ničiví jako některý jiný zahradní hmyz, ale při nadměrné populaci se mohou také proměnit v poměrně nepříjemný problém – dokážou totiž rychle poškodit vaše rostliny a úrodu.

A právě v takových případech přichází na pomoc jedlá soda. Nasypáním malého množství na místa, kde se mravenci shromažďují, je můžete odradit.

Jedlá soda má na zahradě mnoho využití: Jde o hnojivo i ochranu iZdroj fotografie: Depositphotos
Jedlá soda není jen šikovným pomocníkem v domácnosti – skvěle vám pomůže i na zahradě

Hubení plevele pomocí jedlé sody

Jedlá soda může také sloužit jako spojenec v probíhajícím boji proti plevelům. Pokud se potýkáte s nežádoucím porostem ve spárách mezi dlažbou nebo na chodnících, pak jde o pomocníka přesně pro vás. Po vytrhání plevele jednoduše rozptylte jedlou sodu v cílových oblastech a zalijte ji. Tento přírodní přístup nejenže eliminuje potřebu používat chemické herbicidy, ale také přispívá k čistšímu životnímu prostředí. A na plevel se vám může hodit i kyselina octová se solí.

Postřik jedlou sodou proti houbovým chorobám

Postřik připravíte tak, že ve čtyřech litrech vody rozpustíte lžičku jedlé sody. Tímto roztokem postříkejte rostliny a zajistěte pokrytí obou stran listů. Tato metoda je obzvláště účinná proti běžným houbovým problémům, jako je plíseň. A jak to funguje? Schopnost jedlé sody měnit pH povrchu listů vytváří prostředí nepříznivé pro růst hub – přímo je tedy neničí, jen jim brání v růstu.

Jedlá soda má na zahradě mnoho využití: Jde o hnojivo i ochranu iZdroj fotografie: Depositphotos
Roztok ze sody poslouží jako postřik proti škůdcům nebo jako perfektní hnojivo

Ekologické řešení pro zahradu

Při obdělávání zahrady zvažte začlenění jedlé sody do svých zahradnických postupů. Její netoxická povaha, široká dostupnost a rozmanité možnosti použití z ní činí vynikající doplněk vašeho zahradnického vybavení – a přitom jde o pomocníka netoxického, velmi levného a opravdu jednoduše dostupného.

Nebojte se v drogerii zapátrat po větším balení, které je cenově vždy výhodnější. Jen na jedno pamatujte – záhony ošetřované jedlou sodou čas od času propláchněte vodou, abyste předešli jejímu hromadění a ovlivnění pH půdy.

Potravinová soběstačnost – Mulčovat nebo nemulčovat?

Jak používáte v zahradě jedlou sodu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články