Vrba, jedle či osika: Několik druhů dřeva, které do kamen rozhodně nepatří

Rozhodně není jedno, jaký druh dřeva do svého kotle nebo kamen vhodíte – některé druhy mohou kvalitu vytápění snížit.

Výdrž palivového dřeva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem podzimu a poklesem teplot se mnozí majitelé domů i chat obracejí k palivovému dřevu jako k úspornému prostředku, jak se v chladném období zahřát. Ne vždy je však jeho výběr tak docela jednoduchý – naopak.

Čím topit v krbu či kamnech

Ne všechny druhy dřeva jsou totiž vhodné ke spalování, jak upozorňuje web iDnes. Některá dřeva mohou způsobit ucpání komína nebo dokonce požár, zatímco jiná uvolňují škodlivé látky. Ke spalování by se například nikdy nemělo používat dřevo ošetřené lakem, barvou nebo lepidlem. Navíc dřevo kontaminované plísněmi nebo houbami může při spalování uvolňovat toxické sloučeniny, které mohou způsobit dýchací potíže. Před vhozením dřeva do ohně je také vždy nutné zkontrolovat, zda v něm není nějaký kov nebo plast.

Mezi druhy nevhodné ke spalování patří i dřevo s obsahem pryskyřice. Pryskyřice kondenzuje uvnitř komínů a vytváří lepkavé usazeniny. Vyhněte se proto spalování vrby, osiky, jedle a jeřábu. Dále je třeba se vyhnout i vlhkému dřevu. Některé druhy dřeva jsou však naopak pro kamna ideální. „Já ze své zkušenosti doporučuji dřevo dubové, javorové, březové, jablkové a hruškové,“ říká pan Zdeněk K. z Kojetína. Je také velmi důležité zajistit, aby bylo palivové dřevo před použitím dostatečně suché. Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak pro něj postavit přístřešek.

Chcete topit dřevem? Nemáte-li na letošek nachystáno, už to nestihnete

Kolik dřeva jen třeba pořídit

Množství palivového dřeva potřebného na zimu závisí podle webu MeziStromy na různých faktorech, například na tom, zda je dřevo hlavním zdrojem tepla nebo se používá jako doplněk k plynovému vytápění. Kromě toho hrají důležitou roli i další faktory, jako je izolace domu, stav oken a intenzita větrání.

Potřebné množství dřeva ovlivňují také klimatické podmínky topné sezóny, protože chladnější zimy samozřejmě vyžadují o něco větší zásoby. Palivové dřevo se běžně nakupuje v metrech krychlových (m³), což je jednotka označující objem dřeva naskládaného do krychle o rozměrech 1x1x1 metr.

Výdrž palivového dřeva
Pokud vám vytápění nejde od ruky tak dobře, jak byste si nejspíš představovali, zkontrolujte, zda náhodou nepoužíváte špatné dřevo
iZdroj fotografie: Depositphotos

To mi vysvětlit prodavač, když jsem dělala svoji první objednávku dřeva na topení na chatě. Poradil mi také s množstvím. Těm, kteří se spoléhají na dřevo jen jako na doplňkové topení, by tedy podle jeho rad mělo na zimu stačit přibližně 8 metrů krychlových palivového dřeva. Ovšem ti, kteří hodlají dřevem vytápět celý dům, by si měli pořídit zásobu 10 až 20 metrů krychlových. A pokud chcete, aby vám dřevo hořelo déle, vyzkoušejte osvědčený trik pro jeho naskládaní do kamen podle naší redaktorky Markéty Kadeřábkové.

Jak správně topit v krbových kamnech – rad a tipy pro začátečníky i pokročilé

Jak dřevo používáte při topení nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články