Neutrácejte za tabletky do myčky, doma si je můžete vyrobit ze sody a kyseliny citronové

Za drahé tablety do myčky už nemusíte utrácet – s jednoduchým návodem si ty opravdu účinné bez problémů vytvoříte doma.

Chyby při používání myčky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tablety do myčky dokážou (pokud je správně vyberete) plně nahradit efekt ručního umývání nádobí ve dřezu. Ale víte, že stejného účinku můžete dosáhnout zároveň s ohleduplností k životnímu prostředí a značnou úsporou peněz? Podle informací z webu ProŽeny totiž zvládnete výrobu vlastních tablet do myčky doma, a to z jednoduchých ingrediencí.

Proč se pustit do domácí výroby

Tablety běžně dostupné v supermarketech skutečně nabízejí pohodlí a účinnost při mytí nádobí. Nicméně často obsahují škodlivé látky, jako jsou například fosfáty nebo různé bělící sloučeniny na bázi chlóru. Tyto chemikálie představují nejen hrozbu pro životní prostředí, ale mohou mít také potenciálně negativní dopad na vaše zdraví. Měsíční výdaje spojené s nákupem těchto tablet navíc také nejsou právě malé.

Naštěstí je jejich ekologická a finančně nenáročná alternativa opravdu jednoduchá na výrobu. Zvládne ji každý – stačí si jen připravit tyto ingredience:

  • 1 velký šálek jedlé sody
  • 1/2 šálku soli
  • 1/4 šálku kyseliny citronové
  • 1/2 šálku vody
  • Silikonový zásobník na kostky ledu (jako forma)

Pamatujte si jen, že při přípravě směsi je nutné přesně dodržovat míry a používat stejný šálek, aby byla zajištěna přesnost a správný poměr ingrediencí. A jak na to? Plech na pečení vyložte pergamenovým papírem. Na něj pak rovnoměrně nasypte jedlou sodu a vše vložte do trouby předehřáté na 200 °C. Nechte ji péct přibližně 30 minut.

Celý život jste plnili myčku špatně. Jak ji efektivně naplnit, aby nádobí bylo dokonale čisté a vyleštěné

Vytvarovat a dobře uskladnit

Jakmile jedlá soda vychladne, přendejte ji do mísy. Do směsi přidejte sůl a kyselinu citronovou. Za stálého míchání postupně přilévejte vodu. Vzniklou směs nalijte do silikonové formy na ledové kostky. Tím docílíte dokonale vytvarovaných tablet, které poté vložíte do myčky nádobí. „Nezapomeňte tyto domácí tablety skladovat v těsně uzavřené nádobě, aby vlhkost neovlivnila jejich kvalitu. Když zvlhnou, myjí špatně,“ radí čtenářka Jarka N. z Fulneku, která prý na mytí nádobí už nic jiného nepoužívá.

Aby bylo vaše nádobí po každém vložení do myčky vždy perfektně umyté, naučte se šikovný postup na výrobu domácích tablet do myčky. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby bylo vaše nádobí po každém vložení do myčky vždy perfektně umyté, naučte se šikovný postup na výrobu domácích tablet do myčky.

Tipy pro optimální výkon myčky nádobí

Přestože domácí tablety do myčky nádobí dělají zázraky, dosažení bezchybně umytého nádobí závisí také na správném používání myčky, jak informuje web BydlímeKvalitně. Vyvarujte se proto jejímu přeplňování nebo chaotickému skládání nádobí. A nezapomeňte také na pravidelné čištění. Já jsem si oblíbila návod od své kolegyně z redakce Chalupářů-Zahrádkářů Hany Tvrdé, která k jejímu čištění doporučuje kyselinu citronovou. A Markéta Kadeřábková zase přehledně spočítala, kolik při používání tohoto spotřebiče můžete ušetřit.

Jaké jsou vaše triky pro efektivní používání myčky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články