Nevyhazujte slupky ovoce a zeleniny. Přinesou vám velké výhody

                   

Známá pravda je, že slupky ze zeleniny a ovoce obsahují velké množství vitamínů a dalších živin, které jsou prospěšné pro zdraví nebo dokonce pomáhají zbavit se některých neduhů. Slupky však lze využít nejen v léčitelství, ale také v každodenním životě, na Velikonoce tak můžete obarvit vejce pomocí slupek z cibule. Věděli jste ale, že můžete banánovou slupkou vyleštit boty nebo dokonce stříbro? K čemu ještě lze využít různé slupky?

Použití cibulových slupek

Jak bylo řečeno, cibulové slupky lze s úspěchem použít jako přírodní barvivo při barvení velikonočních vajec, ale lze tak nabarvit také látku nebo vlnu. Vytvořit můžete také batiku se zajímavými vzory pomocí nití nebo elastických vláken. Nálev vytvořený z cibulových slupek posílí vlasy a jemně zabarví. Oplach funguje jako přírodní kondicionér, vlasy po něm budou krásně hebké. Pomocí cibulové slupky se můžete ale zbavit také bradavic nebo zahojit malé ranky. Stačí rozdrtit slupku, smíchat s vazelínou v poměru 2:3 a aplikovat dvakrát denně na postižené místo.

Použití bramborových slupek

Bramborová slupka se používá jako přírodní lék na lehké popáleniny, pohmožděniny, otoky, ale také na váčky pod očima, protože má silný antibakteriální účinek. Stačí ponechat na pokožce pouhých 10 minut a poté omýt. Obdobně lze opláchnout vlasy odvarem z bramborových slupek pro ztmavení vlasů, ale také pro získání lesku. Odvar z bramborových slupek je také skvělým hnojivem pro pokojové rostliny.

Použití okurkových slupek

Okurkové slupky jsou skvělé v kosmetice. Vytvořte si proto zvláčňující masku rozmixováním slupek v mixéru s bílým jogurtem a nanesením na pokožku. Okurka však může fungovat také jako repelent, stačí vložit okurkové slupky do hliníkové nádoby. Okurka s hliníkem vytvoří pach odpuzující hmyz. Okurkovými slupkami však můžete také očistit boty a získat tak na nich film odolný vůči vodě. Okurkovými slupkami ale lze také odstranit čmáranice pastelkami nebo tužkami na zdi.

Použití banánové slupky

I banánová slupka má široké použití. V domácnosti lze použít banánovou slupku na vyleštění bot nebo vyčištění stříbra. V léčitelství najde uplatnění při odstranění bradavic, zmírnění boláků po bodnutí hmyzem, ale také zklidňuje otoky a pohmožděniny. V neposlední řadě lze použít slupku vzhledem k obsahu minerálů jako hnojivo.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články