Každý, kdo pěstuje brambory, ať už pro vlastní potřebu, nebo jako výdělečnou činnost, se jistě setkal s tímto obávaným škůdcem. Mandelinka bramborová, lidově zvaná také jako americký brouk, byla poprvé popsána v roce 1824 americkým entomologem Thomasem Sayem.
Do Evropy byla zavlečena dovozem amerických brambor. Její potravou jsou zejména brambory, ale nepohrdne ani rostlinami rajčat, lilků a paprik.
I když si myslíte, že jste ji vymýtili, nemusí to tak být
Může se zdát, že jste se díky postřikům mandelinek zbavily, ale nejásejte předčasně, mandelinky totiž dokáží i přezimovat. Pokud má vhodné světelné a teplotní podmínky a dostatečný přísun kvalitní potravy, proběhne u ní tzv. diapauza, ve které setrvá až do jara, kdy opět vyleze a pokračuje v rozmnožování a pojídání vašich rostlin.
Zbavit vás jich může několik druhů hmyzu, které se živí larvami i dospělými jedinci. Mezi nejznámější patří roztomilé slunéčko sedmitečné neboli beruška, dále do výčtu predátorů patří pavouci, ploštice, brouci a dokonce i jeden druh roztoče. Obvykle ale nejsou v dostatečném počtu, aby dokázali zlikvidovat všechny mandelinky na poli.
Sušená hořčice v hlavní roli
Je mnoho receptů na domácí ekologické postřiky proti škůdcům, ale tento patří mezi ty nejúčinnější. Navíc je multifunkční a odpuzuje i hlemýždě a slimáky, zlepšuje PH půdy a působí jako prevence proti plísním. Budete potřebovat:
- 1 kg sušené hořčice
- teplou vodu
- 100 – 120 ml octa
Hořčici rozmíchejte v 10 litrech teplé vody a přidejte ocet. Postřik nanášejte na listy rostlin, u spodních listů buďte zvláště opatrní, ať nedojde ke spálení. Hořčičné aroma v kombinaci s tím octovým spolehlivě odpudí všechny, kdo by si chtěli pochutnat na vaší úrodě.