Nůžky budou stříhat jako nové: Pomůže obyčejný špendlík a alobal

Zatímco dříve byli brusiči k dostání na každém rohu, dnes je tomu jinak. Nůžky vám naštěstí pomůže naostřit docela obyčejný alobal a špendlík.

čištění nůžek i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Nůžky jsou nepostradatelným nástrojem v každé domácnosti. Pro zajištění jejich trvalé užitečnosti je však nezbytné udržovat jejich ostrost. S tupými nůžkami se totiž opravdu pracuje velmi špatně – někdy si dokonce díky tomu můžete i nechtěně ublížit. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak si nůžky nabrousit doma. Zkuste to s pomocí čtyř účinných metod.

Obyčejný špendlík dokáže divy

První metoda domácího broušení nůžek spočívá v použití obyčejného špendlíku. Vezměte špendlík a zkuste ho nůžkami rozstřihnout na několik částí. I když se to nůžkám nepodaří, samotný pokus o přestřižení ostří nabrousí a obnoví jejich ostrost.

Jak naostřit nůžky alobalem

Dalším předmětem v domácnosti, který lze použít k nabroušení nůžek, je hliníková fólie, běžně používaná při pečení a vaření. Vezměte list alobalu a několikrát jej přeložte, abyste vytvořili silnou a hustou vrstvu. Poté přeloženou fólii nůžkami několikrát přestřihněte. Tření způsobené prořezáváním fólie pomůže nabrousit čepele, takže nůžky budou stříhat opět jako nové. A mimochodem – alobal vám pomůže i při praní prádla.

Houba na čištění hrnců nebo drátěnka

Kovovou čisticí houbičku, kterou často najdete v kuchyni na drhnutí hrnců a pánví (samozřejmě nikoli těch z teflonu), lze použít i k ostření nůžek. Vezměte kovovou houbičku, třeba i starou, a rozstříhejte ji nůžkami na malé kousky (nebo se o to alespoň pokuste). Drsnost kovové houby pomůže čepele nůžek velmi účinně nabrousit.

Kousek alobalu může rostlinám udělat opravdu cennou službu iZdroj fotografie: Depositphotos

Smirkový papír také pomůže

A vyzkoušet můžete použití smirkového papíru. Kousek smirkového papíru několikrát přeložte a pak ho nůžkami prostřihněte. Hrubá struktura smirkového papíru obrousí hrany čepelí a snadno obnoví jejich ostrost.

Několik tipů pro efektivní údržbu nůžek

Abyste však nůžky nemuseli brousit tak často, vyplatí se osvojit si několik pravidel péče o ně. A jaká to jsou?

  • Nůžky pravidelně čistěte: Udržování nůžek v čistotě a bez nečistot přispívá k jejich ostrosti a zabraňuje korozi.
  • Promažte panty olejem: Pravidelně nanášejte malé množství oleje na závěs nůžek, abyste zachovali jejich hladký pohyb a zabránili korozi.
  • Vyvarujte se stříhání tvrdých materiálů: S nůžkami nikdy nestříhejte tvrdé předměty – dráty, plast nebo kov.
  • Správně je skladujte: Skladujte nůžky na suchém a bezpečném místě, aby nedošlo k poškození čepelí nebo hrotů.
Nůžky budou stříhat jako nové, stačí jen špendlík a alobal iZdroj fotografie: Depositphotos

Nůžky může ztupit i myčka

Další nástrahou, která na tohoto pomocníka v domácnosti čeká, je docela obyčejná myčka na nádobí. Zvláště kuchyňské nůžky v ní často končí častěji, než by bylo třeba. Mnoho hospodyněk si myslí, že pokud s nimi stříhá například obal od syrového masa, tak je musí do myčky bezpodmínečně vložit, protože jinak by na nich mohly přežít škodlivé bakterie.

Ale není to pravda – běžné omytí saponátem jim stačí. Poté nůžky dobře osušte a pokud je připevňujete na magnetickou lištu, nechte je předtím opravdu důkladně vyschnout. I malé množství vody, které zůstane zachyceno mezi magnetickou plochou a nůžkami, by totiž mohlo vést ke korozi. A ta nůžky ztupí zcela spolehlivě.

Jak se o své nůžky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články