Obří a křupavou mrkev zařídí srpnové hnojivo z kopřiv

Mrkev má raději mírně kyselé až neutrální pH, přibližně 6,0 až 7,0. A právě proto je pro ni kopřivové hnojivo ideální volbou.

Obří a křupavou mrkev zařídí srpnové hnojivo vyrobené z kopřiv i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Divoká mrkev (Daucus carota), které se v anglicky mluvících zemích poeticky říká krajka královny Anny, je půvabně kvetoucí rostlina z čeledi Apiaceae. Pochází z mírných oblastí Evropy a jihozápadní Asie, odkud se rozšířila do Severní Ameriky a Austrálie. Rostlina obvykle dorůstá výšky až 1 metr, má zpeřené listy a plochý vrcholový hrozen malých bílých květů. Nejlépe se jí daří na suchých pastvinách a otevřených polích, dává přednost dobře propustné půdě a dostatku slunečního světla. A právě z ní byla vyšlechtěna i mrkev, kterou běžně pěstujeme v zahradách.

Od divokosti k domestikaci

Jedním z nejzajímavějších aspektů divoké mrkve je její složitý kořenový systém. Na rozdíl od pěstovaných odrůd, které známe dnes, jsou kořeny divoké mrkve tenké, dřevnaté a často rozvětvené (navíc spíš doběla než červené – fajnšmekři ji tak odhalí spíše podle charakteristické vůně). Je neuvěřitelné, že se z takového „dřevnatého nic“ postupem času vyvinul jeden z nejoblíbenějších druhů zeleniny vůbec.

Kopřivové hnojivo lze vylepšit jednou zvláštní ingrediencí. Pro papriky je nepřekonatelným akcelerantem růstu – za pár dní budou k nepoznání

Význam výživy pro mrkev

Ačkoli je pěstování mrkve poměrně snadné, pro dosažení úspěšné sklizně je zásadní poskytnout jí správné živiny. Vyvážená strava plná základních živin je důležitá zejména v případě, že vaše půda postrádá základní prvky nezbytné pro zdravý růst rostlin. Správná výživa zajistí, že se mrkvi vytvoří silné kořeny a listy, což je samozřejmě žádoucí.

Potřeba živin na konci léta

Mrkev v chudých půdách vyžaduje hnojení po celé vegetační období. Chcete-li však dosáhnout optimálních výsledků, zaměřte se na její přihnojování v druhé polovině léta, tedy obvykle kolem srpna. V tomto období mrkev vstupuje do kritické fáze růstu a dodání správných živin může výrazně ovlivnit konečný výnos. Příliš pozdní hnojení je naopak neúčinné, protože rostliny nemohou absorbovat mnoho živin, čímž ztrácejí čas a peníze.

Dodržení přesných zásad přinese letos rekordní sklizně zeleniny. Jedna mrkev může váži až deset kilogramů

Aby se mrkvi dobře dařilo, potřebuje kyprou, dobře odvodněnou půdu bez kamenů a těžkých hrud. A k tomu také správné hnojivo. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se mrkvi dobře dařilo, potřebuje kyprou, dobře odvodněnou půdu bez kamenů a těžkých hrud. A k tomu také správné hnojivo.

Obří a křupavá mrkev potřebuje kopřivy

Kopřivy jsou podle webu BylinkyProVšechny bohaté na dusík a další živiny, takže jsou vynikající volbou pro podporu zdravého růstu a vývoje této oblíbené plodiny. Potřebovat budete:

  • Čerstvé listy a stonky kopřivy
  • Velkou nádobu nebo sud
  • 10 litrů vody

Kopřivy nasekejte, zalijte vodou nechte louhovat přibližně 14 dní. Jak píše web ČeskéStavby, hnojivo je hotové, když se na povrchu přestane tvořit pěna. Poté zřeďte 1 litr kopřivového koncentrátu s 10 litry vody a vše použijte jako hnojivo pro mrkve. Během konce léta ho zopakujte ideálně dvakrát – ideálně vždy po 14 dnech. Uvidíte, jak skvělý vliv to na vaši mrkev bude mít. A pokud bude hodně deštivo, pomůže vám i popel a pár kapek jódu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Použití kopřivové jíchy na zahradě pro začátečníky

Jaké jsou vaše oblíbené tipy při péči o mrkev?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články