Obří cukety může mít každý, stačí hnojit droždím

Za pár korun si doma připravíte vynikající hnojivo, po kterém budete sklízet velké a chutné plody. Je to opravdu snadné.

Obří cukety může mít každý, stačí je jen hnojit droždím i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější plody léta patří cuketa, která je univerzální zeleninou nabízející širokou škálu využití. Skvělé se totiž hodí k přípravě slaných i sladkých pokrmů, a proto jí není nikdy dost, jak píše web NašeKrásnáZahrada. Aby byla vaše sklizeň co nejbohatší, dopřejte jí v letních měsících tuto extra výživnou zálivku. Po ní budou rostliny plodit jako divé.

Na co se při pěstování cuket zaměřit

Důležitou roli hraje především vhodné umístění cuketového záhonu a vytvoření těch nejlepších životních podmínek. Mezi hlavní faktory, na které byste se měli zaměřit, patří zejména úrodná a dobře propustná půda v záhonu, která umožňuje výměnu vzduchu u kořenů rostlin i odtok přebytečného množství vody. Dále byste měli věnovat pozornost dostatečnému přísunu světla a vody, bez kterých bude růst cuket mnohem pomalejší a slabší.

Jak cuketu správně zalévat

Při určování velikosti a četnosti zálivky se vždy řiďte typem půdy v záhonu a momentálním počasím. Jiné požadavky na vodu budou mít v době dlouhotrvajícího sucha, a jinak tomu bude při vydatném dešťovém období. Správná míra vlhkosti hraje obzvlášť důležitou roli v tom, aby byly plody velké a šťavnaté. Při jejím nedostatku mohou podle webu Zahrada cukety zakrnět a zhořknout, při nadbytku pak naopak začnou plesnivět nebo hnít. Obojí mohu potvrdit.

Bohatá zásoba cukety je na dosah, její plodnost podpoří dřevěný popel

Vhodné hnojivo pro cukety

Růst a vývoj cuket podpoříte také hnojící směsí, kterou navíc podpoříte imunitní systém rostlin a zlepšíte jejich celkové zdraví. Ty pak budou mnohem odolnější vůči nemocem, chorobám i útokům některých škodlivých druhů hmyzu. Extra výživnou směs si jednoduše připravíte doma smícháním několika vhodných surovin. Za pár korun si tak vyrobíte ideální hnojivo pro cukety na přírodní bázi.

Pokud vaše cukety neplodí tak, jak byste si představovali, pak zrevidujte své zahrádkářské postupy iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud vaše cukety neplodí tak, jak byste si představovali, pak zrevidujte své zahrádkářské postupy

Stačí smíchat 10 gramů sušeného droždí se lžičkou cukru a to vše rozmíchat v 5 litrech vody (jde o dávku na dvě rostliny). Nechte přes noc odpočívat a ráno máte hotovo. Toto hnojivo stačí použít k zalévání cuket dvakrát do měsíce. A hodit se vám může i citronové hnojivo – o návod na jeho přípravu se Chalupáři-Zahrádkáři podělili už dříve.

Jak se o plodnost svých cuket staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články