Bohatá zásoba cukety je na dosah, její plodnost podpoří dřevěný popel

I když je cuketa mezi zahradníky známá svou vysokou plodností, ne vždy nasazuje tolik plodů, kolik by bylo třeba. Lze jí pomoci.

i Zdroj fotografie: Mike Mozart / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cuketa z čeledi tykvovitých je na zahrádkách velmi oblíbená především pro svou vysokou plodnost. Pochází z Ameriky a do Evropy byla dovezena až v 16. století. Vyznačuje se rychlým růstem a dobrou snášenlivostí různých klimatických podmínek, avšak i přesto mohou některé faktory mohou ovlivnit její růst a výnos.

Pozor na správné stanoviště

Jedním z faktorů, které mohou ovlivnit vývoj cukety, jsou klimatické podmínky. Cuketa potřebuje mnoho světla a tepla, aby mohla plodit, takže pokud je sezóna deštivá a chladná, bude růst pomaleji a zásobí vás spíše menšími plody. Podobně mohou způsobit zpoždění růstu i opožděné výsadby nebo výsevy.

Pozor na přemíru dusíku

Dalším faktorem, který může ovlivnit růst cukety, je nadměrné používání hnojiv obsahujících dusík. Ten sice dokáže skvěle stimulovat růst rostlin, ale jeho přílišné použití může vést k nadměrnému růstu listů cukety na úkor plodů. Je proto lepší se zaměřit spíše na hnojení fosforem a draslíkem, které společně podporují růst kořenů a plodů.

Jak urychlit nasazování květů a plodů na cuketě během sezóny iZdroj fotografie: Depositphotos

Péče o cuketu na záhonu

O vzrostlé rostliny je tak třeba se pravidelně starat a odstraňovat z nich všechny nemocné a napadené části. Tento ořez je důležité provést za suchého počasí, aby se minimalizoval rizikový vliv vlhkosti na rostlinu. Také je nutné připravit si předem vhodné zahradnické nástroje a dezinfikovat je (například alkoholem). Prvním krokem je odstranění suchých listů. Stejně tak by měly být odříznuty všechny, na kterých se vyskytují jakékoli podezřelé skvrny, které mohou naznačovat přítomnost nemoci.

Díky tomuto procesu se síly cukety budou soustředit na růst plodů, které budou početnější, větší a chutnější. Je důležité si uvědomit, že ořezávání cukety může být zásadní pro kvalitu sklizně. Vhodným způsobem prováděný ořez může vést k významnému zlepšení celkového výnosu cukety.

Jak urychlit nasazování květů a plodů na cuketě během sezóny iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkuste hnojení dřevěným popelem

Pokud se vám pěstování cukety přesto příliš nedaří, můžete vsadit na hnojení dřevěným popelem. Smíchejte dřevěný popel s vodou v poměru 1:3 a nechte směs několik dní odstát. Poté aplikujte tuto zálivku k cuketám jednou týdně v množství přibližně 0,5 až 1 litr na každou rostlinu.

Je důležité dodržovat správnou dávku, protože příliš mnoho popela může způsobit přesycení půdy solí, což cukety časem poškozuje. Doporučuje se také kombinovat tuto metodu s jinými typy hnojení (nejlépe organického), aby vaše cukety získaly všechny potřebné živiny, nutné pro jejich úspěšný růst a vývoj. A použít na ně lze i osvědčenou zálivku na okurky.

Jak pěstovat zelenou cuketu ze semen

Jaké jsou vaše triky při péči o cuketu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články