Obří hlavy česneku může mít každý, stačí hnojit popelem či kyselinou jantarovou

Nedovolte, aby vás letos zaskočila malá úroda česneku. Pojistěte si ji ještě teď tím správným hnojivem – palice budou obří.

Záhon s klíčícím česnekem i Zdroj fotografie: Matt Magnusson / Creative Commons / CC BY
                   

Česnek je díky své štiplavé vůni a všestranné chuti základní surovinou v kuchyních po celém světě. Nemusíte ho však kupovat v obchodech. Svou úrodu si můžete znásobit pomocí jednoduché, ale účinné techniky – poprášení dřevěným popelem, jak informuje web Česnek.

Jarní péče o česnek

Jarní a letní péče o česnek zahrnuje především pečlivé pletí, kypření půdy a včasné hnojení. Zajištění dostatečného přísunu živin je klíčové zejména v případě půdy, která není příliš bohatá. Na základě osobních zkušeností mohu potvrdit, že skvěle pomáhá ošetření mladých výhonků česneku dřevěným popelem. Tento včasný zásah vede k výrazně větším cibulím odolným vůči chorobám a bez tendence ke žloutnutí stonků v průběhu sezóny.

První jarní hnojení česneku

Kdy hnojit? Právě teď. Po zimě, kdy si půda ještě udržuje vlhkost, je připravena mimořádně dobře přijímat suchá hnojiva. První složkou mé ověřené směsi je dřevěný popel. Ten slouží jako vynikající hnojivo pro česnek po celou sezónu, doporučuji ho proto (stejně jako web DesateroTváříOsobnosti) aplikovat 2 až 3krát.

Tento přírodní zdroj poskytuje fosfor, draslík a řadu dalších prvků nezbytných pro zdraví a růst česneku a podporuje tvorbu velkých stroužků. Popel navíc aktivuje prospěšné mikroorganismy v půdě. Opravdu stačí česnek jen zaprášit a poté dobře zalít.

Jak zvýšit úrodu každé zeleniny: Klíčem k úspěchu je kyselina jantarová

Pomůže i kyselina jantarová

Druhým zásadním prvkem v tomto konceptu je kyselina jantarová. Toto hnojivo je pro česnek (a vyhovuje také bramborám, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve) nepostradatelné, protože ho nejen vyživuje, ale také pomáhá snižovat kyselost půdy. K hnojení jsou zapotřebí přibližně 2 lžíce rozmíchané v pěti litrech vody. Tato dávka vám vystačí na cca 15 až 20 rostlinek česneku. Vždy však tuto zálivku aplikujte na vlhkou půdu, nepoškodíte tak kořeny.

Aby se vám úroda česneku opravdu vždy vydařila, pak mu musíte dopřát opravdu dobré hnojení. Pomůže popel i kyselina jantarová. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám úroda česneku opravdu vždy vydařila, pak mu musíte dopřát opravdu dobré hnojení. Pomůže popel i kyselina jantarová

Česneku prospívá kyprá půda a mírná zálivka

Kromě hnojení vyžaduje česnek i další péči. Pravidelné kypření půdy je nezbytné, aby se zabránilo tvorbě krusty na povrchu záhonu, díky níž by se kořeny mohly vlivem sluníčka spálitČesnek není náročný na zalévání a přemokření může vést k houbovým chorobám. Pokud však nastane dlouhodobé sucho, lehce jej zalévejte zhruba každé čtyři dny večer nebo ráno,“ radí na závěr náš čtenář Michael K. z Dolní Lomné.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o česnek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články