Brambor se už žádný škůdce nedotkne, kyselina jantarová je odežene na míle daleko

Kyselina jantarová vám dokáže na zahradě pomoci v mnoha ohledech. Vyplatí se ji aplikovat například při výsadbě brambor.

Obdělání půdy bramborového záhonu po dešti vám pomůže zvýšit úrodu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory jsou náchylné k různým škůdcům, z nichž obzvláště ničivý je americký brouk alias dobře známá mandelinka bramborová. Tito škůdci mohou v krátké době zdecimovat úrodu brambor jak u velkozemědělce, tak i u běžného pěstitele, jak píše web iReceptář.

Jak se bránit proti škůdcům

Naštěstí proti nim mohou pomoci některé přírodní prostředky – stačí je jen správně aplikovat, jak jsme se v redakci už několikrát přesvědčili. Skvělým příkladem je kyselina jantarová, přírodní sloučenina získávaná z jantaru. V přírodě hraje důležitou roli v buněčném metabolismu všech rostlin a živočichů.

Bylo také zjištěno, že účinně odpuzuje škůdce, pokud se používá jako listový postřik nebo půdní doplněk, jak informuje web TakToJeNášSvět. Stačí rozpustit 2 tablety v 10 litrech horké vody. Tím vznikne účinný roztok, který po aplikaci na brambory dokáže zahnat škůdce a podpořit celkový zdravotní stav rostlin.

Brambory se obvykle skladují v síťových a polymerových pytlích či v dřevěných nebo plastových bednách

Brambory už hnít nebudou, stačí je skladovat v místnosti, ve které je chlad a tma

Popel jako zahradnický spojenec

A podobně lze použít i dřevěný popel. Je to totiž doslova pokladnice minerálů a živin, a to zejména draslíku, vápníku a hořčíku, které jsou klíčové pro zdravý růst rostlin. Konkrétně při pěstování brambor ho lze použít k několika účelům: zvyšuje úrodnost půdy, odpuzuje škůdce a zabraňuje houbovým chorobám.

  • Popel poskytuje základní živiny, které pomáhají rostlinám k silnému růstu. Například draslík pomáhá regulovat vodu a odolnost vůči chorobám, zatímco vápník posiluje buněčné stěny rostlin.
  • Má také vlastnosti, které mnoho zahradních škůdců odpuzují. Posypáním bramborových rostlin popelem mohou zahrádkáři vytvořit přirozenou bariéru, která odradí škůdce žijící v půdě, například drátovce,  o čemž Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.
  • Zásaditá povaha dřevěného popela může pomoci vyrovnat pH půdy, takže je méně příznivá pro některé patogeny, kterým se daří v kyselých podmínkách.
Aby se vám letos úroda brambor opravdu vydařila, musíte si k ruce vzít ty správné pomocníky. Skvělá je například kyselina jantarová. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vám letos úroda brambor opravdu vydařila, musíte si k ruce vzít ty správné pomocníky. Skvělá je například kyselina jantarová

Praktické využití popela

Před výsadbou doporučuji každou jamku posypat lžící popela. Tím se nejen pohnojí půda, ale také se vytvoří nehostinné prostředí pro škůdce,“ nic na tom není, radí náš čtenář Petr N. z Kuksu. Později je samozřejmě možné tohoto pomocníka zapracovat i přímo do záhonu.

Jak na zahradě používat dřevěný popel

Na jaké triky nedáte při výsadbě brambor dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články