Obří úroda jahod nemusí být jen snem, k jeho dosažení pomůže obyčejný hnůj

Mnohdy opomíjený hnůj může zkrátit vaši cestu k velkým a sladkým jahodám. Naučte se ho na jaře používat správně.

Jahody v odkapávači ve dřezu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Chcete mít letos opravdu velkou a sladkou úrodu obřích jahod? Začněte obohacením půdy dobře vyzrálým kompostem nebo hnojem, který do ní dodá základní živiny a zlepší její strukturu. A nezapomeňte ani na fosfor, a to nejlépe ve formě kostní moučky nebo superfosfátu, abyste podpořili silný vývoj kořenů a bohaté kvetení.

Životně důležitá role síranu měďnatého

To však nestačí. Abyste si velkou úrodu jahod maximálně pojistili, aplikujte k nim 50 g síranu měďnatého na metr čtvereční, abyste jahodám dodali odolnost a sílu, kterou potřebují k prosperitě. Tak to alespoň radí web DesateroTváříOsobnosti.

Výživa ze slepičího hnoje

Toto účinné hnojivo může při opatrném ředění a aplikaci výrazně urychlit růst a zrání plodů. Pozor však dejte na jeho aplikaci. Určitě se vyhněte přímému kontaktu s listy, aby nedošlo k popálení,“ radí čtenářka Lenka K. z Domažlic. A já mám pro vás stejnou radu – listy popálené od hnojiva se totiž už obvykle nedají zachránit.

Díky tomuto prášku jahodníky krásně kvetou a plodí sytě červené jahody. Je čas posypat královské záhony

Hnojení s kyselinou boritou

Vedle síranu měďnatého se podle webu TakToJeNášSvět jako sekundární metoda obohacení jahodové zahrady objevuje i kyselina boritá. Tento prvek se po smíchání s vodou a příměsí jódu stává tonikem, které zvyšuje velikost a sladkost bobulí. Čajová lžička kyseliny borité na 10 litrů vody s 30 kapkami jódu vytvoří roztok, který vám vystačí ke hnojení během celého měsíce. A pokud už kyselinu boritou neseženete, nahraďte ji tou jantarovou (já ji běžně kupuji v lékárně ve formě tablet).

Pokud si chcete letos pojistit opravdu velkou úrodu jahod, vyživte je tím správným elementem. Bezkonkurenční je hnůj. iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud si chcete letos pojistit opravdu velkou úrodu jahod, vyživte je tím správným elementem. Bezkonkurenční je hnůj.

Vytváření dokonalého prostředí

Při orchestraci této symfonie živin nezapomeňte, že úspěch vašich jahod závisí také na prostředí, které těmto plodinám vytvoříte:

  • Vyberte místo, které je zalité mírným slunečním světlem a chráněné před silnými větry.
  • Při zálivce dbejte na to, aby půda byla vlhká, ale ne tolik, aby se kořeny utopily.
  • Vrstva organického mulče se také hodí – udržuje půdu vlhkou, brání plevelům a vytváří ochrannou bariéru proti chorobám přenášeným půdou. Více o vhodných podmínkách psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.
Vlastní pěstování jahod není až tak velká věda, některé věci si však přece jen musíte pohlídat

Jak vytváříte jahodový záhon vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články