Nejčastější chyby při výsadbě jahod na podzim: Vadí jim velká hloubka, plevel i vysoko postavené místo

Existují chyby, které se při výsadbě jahod až děsivě často opakují – zkontrolujte, zda dodržujete správnou hloubku umístění sazenic nebo polohu záhonu.

Nejčastější chyby při výsadbě jahod na podzim: Pozor na hloubku i místo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzimní výsadba jahod může být strategickým krokem k získání bohaté úrody, ale vyžaduje podle webu NášDům opravdu pečlivé plánování. Neúspěch jahodníků při zakořeňování a prosperitě lze často přičíst několika častým chybám, kterých by si zahrádkáři měli být vědomi, aby jim zajistili úspěšný růst. Podle stránek iReceptář k nim patří především špatně zvolené místo výsadby a zasypání srdéčka zeminou.

Nesprávné místo výsadby

Jahody se špatně přizpůsobují nízkým polohám a otevřenému, exponovanému prostoru. Nejlépe se jim daří v dobře propustné půdě s dobrou cirkulací vzduchu a ochranou před nadměrným větrem. Před výsadbou je také nezbytné obohatit půdu vhodnými hnojivy, která jahodám dodají nezbytné živiny pro zdravý vývoj.

Dejte si pozor na plevel

Pokud musíte s výsadbou jahod z různých důvodů čekat, zakryjte odplevelený záhon černou fólií nebo netkanou textilií. Toto zakrytí působí jako bariéra, která brání klíčení a růstu plevelů, a zajistí, že rostliny jahodníku dostanou všechny základní živiny a zdroje bez konkurence nežádoucích rostlin. A nezapomeňte také na vhodné prořezávání, jak Chalupáři-Zahrádkáři také radili. Proti škůdcům pak skvěle funguje hořčičný prášek.

aspirin v ruce

Aspirin nejen jako lék, ale i hnojivo: Zlepší růst rajčat, jahod i česneku

Nesprávná hloubka výsadby

Jahody mají také specifické požadavky na hloubku výsadby. „Příliš hluboká nebo naopak vysoká výsadba může mít negativní vliv na jejich růst. Koruna (nejvyšší pupen) rostliny jahodníku by měla v ideálním případě spočívat v úrovni povrchu půdy. Příliš hluboké umístění korunky může vést k hnilobě, zatímco příliš vysoká výsadba může mít za následek dehydrataci nebo zranitelnost vůči stresovým faktorům,“ radí čtenář Jan P. Z Dobříše.

Aby se vašim jahodám během příští sezóny dařilo opravdu perfektně musíte je právě teď správně vysadit – vyvarujte se nejčastějších chyb iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašim jahodám během příští sezóny dařilo opravdu perfektně musíte je právě teď správně vysadit

Včasná výsadba je také důležitá

Při podzimní výsadbě jahod je podle mě také rozhodující načasování. Rostliny totiž potřebují dostatek času na zakořenění a vývoj pupenů – musí to stihnout ještě před nástupem mrazivých teplot. To jim umožní aklimatizaci a zajistí větší šanci na přežití během zimy.

Vlastní pěstování jahod není až tak velká věda, ale některé podmínky bychom měli i tak splnit – seznamte se s nimi ve videu

Jak vytváříte jahodový záhon na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články