Obrovský výnos rajčatových keřů zařídí cibulové slupky a hnojivo z kopřiv

Rajčata potřebují k tomu, aby se jim dařilo, především dostatek živin. Dodejte jim je čistě přírodními metodami a za pár korun.

Proti hnilobě rajčat skvěle pomůže obyčejný dusičnan vápenatý i Zdroj fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hnojení zeleninové zahrady je základním úkolem, který přímo ovlivňuje růst rostlin a staré se o maximální výnos jakékoli zeleniny. A nejvíce živin potřebuje ta plodová – například rajčata. Pokud jde o ně, rozhodně jim nestačí jen zalévání a hnojení. Udělat toho musíte mnohem víte – ovšem na přísun živin (nejlépe ovšem z přírodních zdrojů) byste určitě zapomínat neměli.

Na prvním místě zaštipování

Rajčata jsou jednou z nejčastěji pěstovaných druhů zeleniny, která se těší neochvějné oblibě. Domácí rajčata neobsahují škodlivé chemikálie a nabízejí jedinečnou chuť. Aby však rostla velká, šťavnatá a zdravá, je nezbytné je zaštipovat. Tento postup spočívá v odstraňování nadbytečných listů rajčat (obvykle během fáze kvetení). Zásadní je začít odstraněním postranních výhonů, které vyrůstají mezi hlavním stonkem a zbývajícími listy, často označovaných jako „zálístky“.

Tyto postranní výhony soutěží s tím hlavním o živiny a energii, proto je nutné je neprodleně odštípnout (bohatě vám na to postačí vlastní prsty). Dalším krokem je odstranění spodních listů pod trsy plodů. Až skončíte, tak si svůj rajčatový keřík pořádně prohlédněte. Měly by na něm zůstat pouze listy nejblíže k trsům, protože jsou pro rostlinu hlavním zdrojem cukrů.

Stará lidová taktika pro růst a produktivitu rajčat iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomeňte na seříznutí

Posledním krokem je seříznutí vrcholu hlavního stonku, které zastaví růst rostliny do výšky a přesměruje její energii na produkci plodů. To udělejte ve chvíli, kdy se na rostlině objeví 6 nebo 7 vijanů květů (obvykle někdy v průběhu srpna). Další plody by už stejně nedozrály a rostlina by se jejich tvorbou zbytečně vysilovala. Odstraňte také všechny staré, uschlé nebo nemocné listy. Toto vše však provádějte jen u běžných rajčat, ta keříčková takto ošetřovat nemusíte.

Domácí hnojiva pro rajčata

Levným a velmi účinným řešením je hnojivo z kopřiv. Stačí nasbírat kopřivy a nakrájet je na menší kousky. Poté je zalijte vodou. Přibližně po týdnu si na povrchu všimnete pěny a charakteristického zápachu. Počkejte, až oba tyto „příznaky“ ustoupí, a máte hotovo. V této chvíli hnojivo zřeďte vodou a použijte ho k zalévání rostlin rajčat.

Domácí ochránce rajčat iZdroj fotografie: Freepik

A pomoci vám může i nálev z cibulových slupek. Stačí vhodit tento kuchyňský odpad do vody, přivést ji k varu a nechat vychladnout. Poté nálev použijte k zalévání keříků rajčat. Tato domácí hnojiva dodají rajčatům základní živiny, které potřebují k bujnému růstu a bohatým výnosům. Kopřivové hnojivo je bohaté na dusík, podporuje zdravé olistění a celkový růst rostlin. Zlepšuje také úrodnost půdy. Nálev z cibulových slupek zase dodává rajčatům draslík a různé mikroživiny, zlepšuje vývoj plodů a posiluje odolnost rostliny vůči chorobám.

Co si ještě pohlídat?

Rajčata také vyžadují pravidelnou zálivku a teplé místo chráněné před větrem. Půda pro ně by měla být úrodná a dobře propustná, s hodnotou pH mezi 5,5 a 6,6. Pokud jim tohle všechno dopřejete, budete se moci těšit z chutné a bohaté úrody. Proti plísni pak rajčata ochrání třeba mléko.

Jaké jsou vaše triky při péči o rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články