Ocet je dokonalým řešením všech problémů na zahradě: Stačí sklenice toho nejlevnějšího a za 24 hodin se dostaví úžasné účinky

Ocet je ideálním řešením pro zahrádkáře, kteří dávají přednost používání bezpečnějších a přírodních způsobů péče o zahradu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ocet je na zahradě opravdu velmi užitečným pomocníkem. Známé je jeho použití jako postřiku proti chorobám a škůdcům, ovšem ve skutečnosti toho zvládne mnohem víc. Mnohdy postačí jen jedna jediná sklenice a budete mít na dlouhou dobu vystaráno. Navíc jde o řešení, které vás nebude stát více než pár korun.

Ocet jako životabudič na rostliny

Ocet například skvěle poslouží ke vzkříšení rostlin. Pokud vaše oblíbené květiny nebo dřeviny trpí nějakou houbovou chorobou, která se projevuje černými skvrnami na listech, může jim skvěle pomoci. A jak na to? Smíchejte 2 lžičky octa s heřmánkovým čajem a nastříkejte na postižené rostliny. Opakujte každý druhý den a brzy uvidíte výsledky.

Ocet stimuluje růst rostlin

Zní to přinejmenším zvláštně, ale opravdu existují rostliny, které ocet milují. Jde o ty, jež běžně rostou v kyselé půdě, jako jsou azalky, rododendrony, hortenzie a gardénie. Ocet lze v jejich případě použít jako perfektní hnojení. Jednoduše smíchejte šálek destilovaného octa s 5 litry vody a touto zálivkou je pohnojte.

Ocet jako vzpruha pro semínka

Tento pomocník může povzbudit i semínka těch rostlin, které mají potíže s klíčením. Stačí problémová semínka jemně obrousit smirkovým papírem (pokud jsou malá, tak je jednoduše do papíru nasypte a chvíli třete), a poté je přes noc namočte do směsi 1 dílu octa, 4 dílů teplé vody. Pro lepší účinek můžete přidat ještě pár kapek tekutého mýdla. Nakonec semínka zasaďte běžným způsobem a uvidíte, že brzy spatříte první zelené výhonky!

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ocet skvěle vyčistí květináče

Hliněné květináče jsou pro pěstování rostlin nejlepší – jsou prodyšné a nepřehřívají se tak, jako ty plastové. Bohužel velmi brzy do sebe natáhnou vápník, sůl a další minerály a ztrácejí při tom svůj přirozený lesk. Naštěstí jim k obnovení krásy postačí několikahodinové namočení v roztoku vytvořeném ze stejného poměru octa a sody. Odolné usazeniny se rozpustí a stačí je poté jen vydrhnout kartáčem.

Obnoví i zrezlé nářadí

Pokud vám vaše zahradní nářadí slouží již nějaký ten pátek, a je tedy zrezivělé (anebo mu jen chcete dodat lesk, protože byste ho rádi měli připravené na jaro v plné kondici), pak k jeho údržbě také použijte ocet. A jak na to? Nastříkejte na něj ocet a několik minut počkejte. Pak ho omyjte houbičku a uvidíte, že vaše lopatky, hrabičky a další předměty budou vypadat jako nové.

Ocet jako výživa pro řezané květiny

Chcete, aby vaše kytice vydržela co nejdéle? Pak je pro tentokrát nedávejte jen do obyčejné vody. Místo toho použijte na každých 100 ml vody ve váze 2 lžíce bílého octa a 1 lžičku cukru. Tento roztok pomůže zachovat čerstvé kytice co nejdéle v bezvadném stavu, ale skvěle působí i na ty, které potřebují oživit. Životnost mnoha květin dokáže tato metoda prodloužit o řadu dní.

Jaká jsou vaše oblíbená použití obyčejného octa v kuchyni nebo na zahradě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články