Zachraňte rajčata napadená plísní bramborovou a zajistěte si bohatou sklizeň i na samém konci sezóny

                   

Plíseň brambor, kterou způsobuje houbový patogen Phytophtora infestans, je závažná choroba napadající rajčata, brambory a další lilkovité rostliny. Jejím hlavním projevem jsou rychle se šířící hnědé až černé skvrny. Pokud jí podmínky přejí, může zničit celou vaši úrodu, a to během několika dní. Patogenu svědčí deštivé počasí, vlhko a zanedbání preventivních opatření. 

Zprvu si plísně ani nevšimnete 

Každou rostlinu rajčete je třeba pravidelně kontrolovat, a to z toho důvodu, že plíseň brambor má ze začátku nepatrné příznaky a snadno ji zaměníte za septoriovou skvrnitost rajčete. Pokud si ale příznaků (malých skvrn na listech a stonku) včas všimnete a správně identifikujete chorobu, je možné část úrody zachránit odstraněním napadených částí rostliny.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Odebraných částí napadené rostliny se musíte řádně zbavit. Nejlepší volbou je rostlinné zbytky zabalit do igelitového pytle a vyhodit do popelnice, nebo spálit. Nikdy nevyhazujte infikované rostliny na kompost, jinak by se choroba mohla šířit dál. Pokud toto opatření nepomůže, zbavte se celé rostliny a na okolní rajčata použijte postřik.  

Zvolte vhodný postřik 

Na plíseň brambor můžete použít přípravky chemické i přírodní. Mezi ty chemické patří např. Acrobat MZ, Ortiva nebo Ridomil Gold MZ Pepite. Tyto fungicidy se aplikují ve třech dávkách a zmíněný přípravek Acrobar MZ navíc rajčatům pomůže se zakořeněním. Dále je vhodný kontaktní fungicid Dithane DG Neotec, ale při jeho užití dbejte na to, aby bylo dostatečné vlhko. Dithane odpomůže rajčeti od plísně bramborové i od dalších listových a plodových chorob.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jste zastánci ekologického zemědělství, použijte výluh ze šalvěje. Ten je bez ochranné lhůty, takže ho můžete použít i v době sklizně, po jeho aplikaci lze rajčata bez překážek konzumovat. Dále můžete použít postřik vyrobený z česneku. Deset gramů česneku vylouhujte v jednom litru vody a pak směs zřeďte čistou vodou v poměru 1 : 3. Postřik je třeba aplikovat každý druhý den.  

Plíseň brambor je velmi závažná choroba a je třeba s ní bojovat. Zkuste to za pomoci šikovných a osvědčených tipů
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články