Ochrana rostlin před prvními mrazíky: Textilií ano, igelitem ani náhodou. Zkušený zahrádkář poradí, jak na správné zazimování

První podzimní mrazíky mohou mnohé rostliny v zahradě zaskočit ještě nepřipravené. Pojistěte se proti nim včas.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podzim může první záchvěvy zimy v podobě nepříjemně nízkých teplot nabídnout leckdy poměrně brzy. Naučte se, jak ochránit rostliny na zahradě před nepříjemnými mrazíky několika jednoduchými způsoby. Zvládne je i absolutní začátečník, a to bez větších problémů.

1. Jak předpovědět mráz

Pro začátek se naučte, jak riziko prvních mrazíků předpovídat. Často přicházejí ve chvíli, kdy večerní teploty klesnou na +10 nebo níže. Teplotu vzduchu se vyplatí měřit dvakrát denně – poprvé nejlépe ve 13:00 a posléze večer ve 21:00. A proč? Protože čím větší je rozdíl mezi těmito dvěma ukazateli, tím větší je pravděpodobnost nočního mrazu. Tato metoda je poměrně spolehlivá, ale má svá pravidla.

2. Umístěte teploměr správně

Především musíte teploměr správně nainstalovat, a to nejlépe na bílý dřevěný sloupek ve výšce 2 metry na severní straně zahrady. Zapomenout nesmíte ani na ochranu před deštěm. Mezi první známky možného poklesu teploty také patří jasné počasí a naprostý klid – tedy bezvětří. Je to proto, že mraky drží teplý vzduch nad zemským povrchem, takže ve chvíli, kdy se obloha vyjasní, se výrazně zvyšuje riziko příchodů mrazíků.

3. Jak chránit rostliny před mrazem

Nejúčinnějším a nejspolehlivějším způsobem ochrany všech záhonů, stromů a květin před mrazem je rozhodně vhodné zakrytí. Nad rostliny je vhodné instalovat konstrukci potaženou skvělou netkanou textilií. Na trhu jsou v současné době k dostání i materiály, které dokážou vaši zahradu ochránit i před teplotami pod -6 °C.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě nouze však lze použít i improvizované prostředky, například stará prostěradla, ubrusy, záclony nebo třeba vyřazené koberečky. Okraje takového krytu přichyťte k zemi silnými těžkými předměty, aby ho neodfoukl vítr. Pokud je tkanina velmi tenká a rostliny by před mrazem dostatečně neochránila, je vždy lepší ji navlhčit. Vzniklý led se stane opravdu spolehlivou bariérou proti chladu.

4. Pomůže i vhodný postřik

Méně obvyklé je postříkání rostlin vodou z rozprašovače, ovšem to neznamená, že není účinné. Naopak – ledová krusta pomůže udržet teplotu uvnitř listů a stonků až o 1,5 až 2 °C více než venku. Jde o velmi dobrý způsob, jak ochránit rostliny před krátkodobým poklesem teploty o 2 až 3 stupně. Pravidelné rosení rostlin každý večer však pomáhá i při menších mrazících.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Voda se totiž začne jednoduše odpařovat a kolem rostlin se tvoří jemná mlha, která mírně omezuje nežádoucí výkyvy teplot. Pokud jste tak například nestihli přenést velké pokojové rostliny do jejich zimního zázemí, bez obav použijte tuto metodu jejich ochrany, žádný mráz si na ně nepřijde, však uvidíte.

5. Oheň proti mrazům

Poslední možností je rozdělání ohně – to vám může zachránit část úrody třeba na stromech. Používá se především stará sláma, piliny, menší větve apod. Ty je třeba uložit na hromadu o rozměrech 120 cm na šířku a 50 až 75 cm na výšku. Doba hoření takovéto hromady je minimálně dvě hodiny, což většinou pro ochranu bohatě stačí.

Jak chráníte svou zahradu před prvními mrazy vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články