Obyčejná jedlá soda jako univerzální pomocník pro zahradu: Tímto způsobem zatočí se všemi českými škůdci

Nálety škůdců dokážou zahradníky během několika dní leckdy připravit o celou úrodu. Pomůže proti nim jedlá soda.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Mírné zimy v posledních letech přemnožení nejrůznějších škůdců přímo nahrávají. Pokud se však nechcete nechat připravit o všechnu pracně vypěstovanou úrodu, pak se proti jejich útokům pojistěte včas. Mnohdy stačí jen sáhnout do spíže pro docela obyčejného pomocníka, jakým je jedlá soda. Soda chrání zahradu před nevítanými hosty, posiluje rostliny a zabraňuje žloutnutí listů.

Proč používat na zahradě jedlou sodu

Patří do stejně kategorie jako například zelená skalice, kyselina boritá (již není volně dostupná), amoniak, manganistan draselný, ocet či dehtové mýdlo. Jinými slovy – je snadno dostupná, levná a má velmi univerzální použití. Tedy alespoň co se aplikace na škůdce týče. Navíc zahradě nijak neškodí a rostlinám neubližuje, takže ji můžete používat zcela bez obav.

Postřik jedlou sodou proti škůdcům

Počínaje červencem začněte svou zahradu chránit proti škůdcům preventivně. Obvykle se doporučuje postřik jedlou sodou alespoň třikrát za sezónu. To je nezbytné k tomu, aby se půda ozdravila a tito nevítaní návštěvníci se přesunuli jinam. U rajčat nebo okurek může soda také zabránit žloutnutí listů, což je zvláště důležité v červenci až srpnu.

A jak si postřik z jedlé sody připravit? Na 10 litrů vody (měla být dešťová nebo alespoň odstátá přes noc) vezměte 1 polévkovou lžíci jedlé sody a rozmíchejte. Roztok lze použít jako postřik nebo jím můžete jednoduše zalévat rostliny. Na každý exemplář je potřeba přibližně 1 litr roztoku. Pokud aplikujete postřikem, pak vždy postupujte až do skanutí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co byste ještě měli vědět

Použít lze silnější postřik, který se aplikuje vždy ráno v případě, že nějaký škůdce už váš záhon obsadí. Pro přípravu tohoto postřiku si vezměte k ruce následující poměr surovin:

  • 1 lžička jedlé sody
  • na 2 litry vody (měla být opět dešťová nebo alespoň odstátá přes noc).

Postřik aplikujte brzy ráno nebo nejhůře pozdě večer, aby se postřik ze sody nedostal do přímého kontaktu se slunečním zářením, co by mohlo vést k poškození, ba až popálení listů.

Jak vyčistit odolnou špínu sodou

Potýkáte se ve svém zahradním domku nebo třeba na terase s odolným znečištěním dlažby, květináčů apod.? Pak určitě oceníte tohoto pomocníka z jedlé sody. Potřebovat budete:

  • tekuté mýdlo na praní (2 polévkové lžíce)
  • horká voda (0,5 litru)
  • jedlá soda (2 lžíce)
  • peroxid vodíku (2 polévkové lžíce)
  • ocet (2 polévkové lžíce)

Vše smíchejte a okamžitě použijte jako čistič. Jeho prostřednictvím „pustí“ i ta nejodolnější špína.

Jedlá soda najde využití i v domácnosti. Naučte se s její pomocí připravit vlastní ochucený sýr. Po tom kupovaném už nesáhnete

Jaké netradiční pomocníky používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články