Otravné octomilky pochytá domácí směs z octa a saponátu

Ovocné mušky alias octomilky mohou v domácnosti představovat vážný problém. Zbavte se jich rychlé díky domácím pastem.

i Zdroj fotografie: JFVelasquez Floro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ovocné mušky zvané také octomilky mohou být velkým problémem v domácnosti. A to především v létě, kdy se ovoce rychle kazí. Rozmnožují se velmi rychle a dokážou najít ten nejmenší kousek vhodných potravin. Pokud hledáte způsob, jak se jich zbavit, můžete vyzkoušet několik osvědčených pastí.

Lapač octomilek s octem a mýdlem

Tato past je v eliminaci octomilek velmi účinná. Budete potřebovat:

  • Sklenici nebo misku
  • Ocet
  • Několik kapek tekutého mýdla

Naplňte sklenici nebo misku octem asi do poloviny. Přidejte několik kapek tekutého mýdla. Směs míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí. Nechte hotovou past stát na stole nebo na jiném vhodném místě. Ovocné mušky přitahuje vůně octa, ovšem jakmile přistanou na hladině lákavě vonícího roztoku, mýdlo jim znemožní únik. Tuto past je však třeba vyměňovat každý den, rychle totiž ztrácí na účinnosti. Šlo o osvědčený trik našich babiček, v zásobě však měly i mnohé další.

Past na octomilky z mýdla

Pokud doma ocet právě nemáte, nevadí, v nouzi postačí i obyčejné mýdlo. A co bude zapotřebí?

  • Miska s vodou
  • Několik kapek tekutého mýdla
Zatočte s octomilkami v domácnosti. Pomůže levná domácí past iZdroj fotografie: Depositphotos

Naplňte misku vodou a přidejte několik kapek tekutého mýdla. Past je hotova a stačí ji umístit na vhodné místo (třeba do blízkosti ovoce a zeleniny). Nyní už jen stačí počkat, až ovocné mušky přistanou na vodní hladinu a jakmile budou v pasti, mýdlo jim znemožní se z ní dostat ven. Eliminovat jejich výskyt v domácnosti můžete i tím, že budete ovoce správně skladovat a zabráníte tak jeho přezrávání.

Lepkavá sirupová past

Tento druh pasti využívá vlastností lepícího sirupu, který přilne k muškám a zabrání jim v létání. Smíchejte 1/2 šálku horké vody s 1/4 šálku cukru a míchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Poté přidejte 1/4 šálku medu a 1/4 šálku sirupu z kukuřice (nebo třeba agáve, javorové mízy, datlí apod.) a míchejte, dokud nedostanete lepivou konzistenci. Hotový lep jednoduše aplikujte na kartonový podklad a umístěte tam, kde se ovocné mušky vyskytují. Rychle se na něj přilepí.

Pomůže i zahnívající ovoce

Ovocné mušky jsou také přitahovány jakýmkoli hnijícím ovocem. Proto smíchejte rozmačkaný banán a několik kousků již zahnívajícího nebo alespoň hodně přezrálého ovoce (třeba kiwi nebo mango), a dejte je do misky. Tu přetáhněte igelitovým sáčkem a dobře jeho upevněte. Nakonec do něj udělejte několik malých otvorů. Mušky přilákané ovocnou vůní v této pasti rychle uvíznou, protože nedokážou najít cestu ven.

Zatočte s octomilkami v domácnosti. Pomůže levná domácí past iZdroj fotografie: Depositphotos

Účinek pasti zesílí i ocet nebo víno. Do misky nalijte několik centimetrů octu nebo červeného vína a přidejte kousky ovoce (hrozny, banány nebo jablka). Mušky přiláká vůně ovoce a po návštěvě pasti uvíznou v tekutině – igelitový sáček pak zachytí i ty zbývající. Pokud ovšem hledáte spíše řešení pro eliminaci molů, vsaďte na bobkový list.

Jak proti octomilkám v domácnosti bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články