Odborníci tvrdí, že by ručníky měly jít po třech použitích do pračky

                   

Máte pocit, že nastal čas na výměnu ručníků v koupelně nebo u umyvadla? Právě na základě pocitů mění ručníky většina domácností, je však dobré dbát spíše na rady odborníků. Váš domov se tak stane ještě čistějším a hlavně bezpečnějším. Někdo mění ručníky po týdnu, někdo dokonce po několika týdnech na základě pocitu, že vypadají stále čisté.

Vždyť koneckonců jsme po koupeli, když se do nich utíráme, že? Odborníci však doporučují mnohem častější výměnu, jak často tedy ručníky měnit?

Relativní čistota, ráj pro mikroby

Ručníky jsou čisté přece i po týdnu! Tento názor, který sdílí mnoho lidí, je falešný. Pocit čistoty je v tomto případě totiž relativní, na ručnících ulpívají bakterie, zbytky kůže nebo potu, a dokonce i houby. Vlhké prostředí uvnitř husté froté látky navíc spouští množení mikrobů, které mají ideální prostředí a zvyšuje se tím riziko infekce, například kožní. Jak často tedy ručníky měnit?

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Po třech použitích do pračky

Podle vědců už po třech použitích by se měly ručníky vyprat. Kelly A. Reynolds z University of Tucson v Arizoně (USA) je v tomto názoru zajedno s mikrobiologem Philipem Tiernem z New York University of Medicine. Ten navíc upozorňuje na fakt, že menší ručníky a žínky by se měly prát dokonce po jednom použití, současně musí být používané ručníky vždy před dalším použitím zcela suché. Jen tím se lze vyhnout množení choroboplodných zárodků. Kromě toho zatuchlost značí jediné – okamžité praní!

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Každý člen rodiny svůj

Obdobně jako má každý člen rodiny svůj zubní kartáček, měl by mít samozřejmě také svůj vlastní ručník. Zabraňuje se tím šíření bakterií mezi členy rodiny nebo partnery. V případě onemocnění někoho z rodiny je nadto vhodné prát ručníky častěji na 90 °C. Normálně dostačuje prát koupelnový textil, ručníky a žínky na 60 °C. Pro měkkost lze použít změkčovadlo, případně aviváž, hospodyňky ale nedají dopustit také na klasický ocet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články