Geniální čisticí prostředek z pomerančů: Stačí vzít trochu kůry a máte kvalitní odmašťovač a osvěžovač v jednom

Kůra z citrusů nemusí být jen bezcenným odpadem. Naopak, pokud ji využijete správně, pomůže vám i s efektivním čištěním.

i Zdroj fotografie: Freepik / Emilian / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zbytky z citrusů lze využít i velmi kreativně. Rozhodně nejsou něčím, co by patřilo do koše. Naopak – pokud jim dáte, šanci, předvedou vám své vlastnosti v té nejlepší podobě. Vyrobit si z nich můžete například efektivní odmašťovač a osvěžovač v jednom, který využijete po celém domě – tedy nejenom v kuchyni. Navíc bude stoprocentně přírodní a vy do své domácnosti tedy nebudete muset zvát vůbec žádnou chemii.

Přírodní odmašťovač a osvěžovač z kůry

Vcelku nezáleží na tom, jaký citrus jste si právě oloupali. Pro tento ekologický recept se hodí mandarinky, pomeranče, citrony, ale i grep nebo zbytky kumquatu (pokud se tedy tento citrus nerozhodnete jíst celý, jak je doporučeno). Seznam dalších potřebných ingrediencí není nijak dlouhý ani složitý. A co tedy budete potřebovat?

  • Alkohol,
  • horkou vodu,
  • rozprašovač,
  • rozmarýn,
  • bílý ocet
  • a samozřejmě citrusovou kůru.
iZdroj fotografie: Depositphotos

A co si s těmito všemi ingrediencemi počít? Pro začátek si vezměte k ruce rozprašovač. Měl by být nejlépe průhledný, abyste dobře viděli na procesy probíhající uvnitř. Poté jeho nádobku naplňte asi do poloviny čerstvě oloupanou kůrou z citrusu. Nakonec přidejte po jednom dílu vody, octa a alkoholu a samozřejmě i snítku rozmarýnu pro lepší vůni a dezinfekční vlastnosti. Nechte na temném a teplém místě tři dny odstát a máte hotovo.

Čisticí prostředek z citrusů – použití

Jakmile budete mít vše hotovo, můžete tento čistič okamžitě začít používat. Rozhodně není dobré ho cedit – přišli byste o jeho charakteristickou vůni, jež by velmi brzy vyprchala. Pokud se z kůry uvolnily do vody dobré částečky, pak čistič samozřejmě přecedit musíte, ovšem omyté kusy do něj poté opět vraťte. Nyní ho už jen stačí správně použít.

Jednoduše ho nastříkejte na všechna místa, která potřebujete dezinfikovat nebo je zbavit jakékoliv úporné mastnoty. Tento přírodní odmašťovač a osvěžovač z kůry citrusů se proto skvěle hodí pro univerzální použití zejména v kuchyni, ovšem své místo si určitě najde v jakéhokoli části domu. A kdy ho vyměnit? Tekutina jako taková se hned tak nezkazí, můžete ovšem přijít o jeho příjemnou vůni. V takovém případě stačí do čističe dodat další dávku čerstvé citrusové kůry (tu původní vyhoďte).

Odmašťovač z citrusové kůry iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak přírodní odmašťovač a osvěžovač vylepšit

Pokud máte rádi rozmanité vůně, můžete vsadit ani jiné bylinky. Místo rozmarýnu se skvěle hodí například levandule, kterou můžete na záhonu utrhnout ještě i teď. Ale hodit se může i oregano, tymián nebo třeba lístky eukalyptu, které vám zbyly ze sváteční dekorativní kytice, kterou jste dostali třeba k svátku nebo k narozeninám. Kreativně tak můžete využít opravdu cokoliv.

Jaké jsou vaše tipy na přírodní čističe domácnosti?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články