Už žádní komáři v bytě či domě: Jakmile ucítí šalvěj, raději odletí pryč

Tato aromatická bylina vám pomůže zbavit se komárů a vychutnat si klidné a ničím nerušené chvíle venku. Vůně šalvěje se komáři raději rychle obloukem vyhnou.

jak na komáry i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Teplé letní večery lákají k posezení na zahradě nebo balkoně. Právě proto, že jsou venkovní teploty přes den příliš vysoké, je podvečer ideální dobou pro odpočinek nebo sportovní aktivity prováděné na zahradě nebo kdekoliv venku. Abyste u své oblíbené činnosti nebyli rušeni bzučením komárů a otravnými štípanci, vyzkoušejte při své ochraně tento jednoduchý trik.

Kde se komáři nejčastěji vyskytují

Možná jste si všimli, že přes den nebývá po komárech ani stopy. To z toho důvodu, že dávají přednost stinným, chladným a vlhčím místům. Rozmnožují se zpravidla ve stojaté vodě a ukrývají se kdekoliv, kde přes den najdou ideální podmínky. Často bývají zalezlí v korunách stromů, v hustých keřích nebo poblíž vodních nádrží, studní nebo slabého potůčku.

Čím se komáři živí

Přestože obvykle bývají tito škůdci takříkajíc házeni do jednoho pytle, na krvi si pochutnávají jen samičky. Samci se zpravidla živí nektarem z květů. Při kousnutí komáří samice je však pod kůži člověka uvolněna látka ovlivňující srážlivost krve. Díky tomu vás místo vpichu následně tak nepříjemně svědí. Než abyste si jej však rozškrábali, raději použijte vhodnou zklidňující mast.

jak se zbavit komárů iZdroj fotografie: Freepik

Repelent proti komárům

V dnešní době je k dostání velké množství repelentních přípravků, které lze přímo aplikovat na kůži nebo oblečení nebo postavit poblíž stolu a nechat působit, popřípadě vložit do zásuvky. Používání těchto přípravků však může být velmi nebezpečné, protože mohou obsahovat nebezpečné chemické látky. Jejich používání se nedoporučuje těhotným ženám, malým dětem, ani v domácnostech, kde žijí zvířecí mazlíčci.

Jak se před komáry chránit

Existuje mnoho způsobů, jak se před těmito parazity ochránit i bez použití chemických a toxických látek. Využijte proti nim jejich dobře vyvinutý čich a připravte jim aromatickou bombu, ke které se nebudou chtít přiblížit. Mezi přírodní odpuzovače patří vůně limetky, hřebíčku, citronové šťávy nebo trávy a skořice. Pokud tyto suroviny rozložíte na parapet, snížíte tím šance, že se k vám komáři přiblíží.

Odpuzovač komárů z šalvěje

K jeho výrobě budete potřebovat prázdnou čistou konzervu, roli toaletního papíru, hrst lístků šalvěje (lze nahradit mátou) a olej. Nejprve roli papíru stlačte tak, aby se vešla do konzervy a povytáhněte kartonový kus z role směrem ven. Na dno konzervy vhoďte připravené lístky šalvěje a vložte roli toaletního papíru. Nakonec zalijte olivovým olejem. Jakmile jej budete potřebovat, stačí zapálit a umístit poblíž míst, kde odpočíváte.

Nejúčinnější pasti na komáry

Jak bojujete s komáry venku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články