Lišejníky na stromech signalizují velký problém. Tento podomácku smíchaný postřik s nimi zatočí dřív, než se rozrostou po všech větvích

                   

Ovocné stromy v zahradě bývají terčem nejenom mnoha chorob, ale také nepříjemných škůdců. A mezi ty, pocházející z rostlinné říše, můžeme zařadit i lišejníky. Naštěstí není tak obtížné se jich zbavit. Je však třeba zasáhnout dříve, než se jim povede pokrýt celý strom od kořenů až po větve v koruně.

Postřik na lišejníky ze dvou surovin

Pro začátek je třeba říct, že lišejníky nejsou pro stromy nijak nebezpečné. Tedy pokud jich není opravdu hodně. Nevypadají však zároveň příliš esteticky, takže určitě není od věci je začít likvidovat. A co budete potřebovat?

  • Zelenou skalici,
  • latexovou barvu
  • a vápno na bílení stromů

Když se řekne zelená skalice, pak byste měli vědět, že nejde o nic jiného než o heptahydrát síranu železnatého. A k ruce si musíte vzít ještě vápno ve formě prášku, a navíc bílou barvu na vodní nebo ještě lépe na latexové bázi. A jaký poměr pro výrobu tohoto prostředku proti lišejníkům zvolit?

Nátěr na lišejníky na stromech

Do vhodné nádoby nalijte půl litru vody. V té rozmíchejte jednu vrchovatou polévkovou lžíci zelené skalice a přidejte pět lžic (opět vrchovatých) vápna. Dobře promíchejte. Vše následně přelijte do půl litru barvy na vodní nebo ještě lépe na latexové bázi. Roztok poté rozdělte na dvě části a zřeďte trochou vody. Musí mít takovou konzistenci, aby šel dobře natírat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nebojte se jeho barevnosti – když je čerstvě natřený, vypadá tmavší, ale jakmile zaschne, bude světle žlutý. Snažte se tento prostředek aplikovat opravdu jen na místa, kde se vyskytují lišejníky. Nikoli komplexně na celý strom. Pokud je například vaše jabloň nebo slivoň lišejníky doslova obalená, pak proveďte ošetření na několikrát. Předejdete tak poškození stromů.

Proč likvidovat lišejníky

Pohled na strom obrostlý těmito organismy je mnohdy značně romantický, tak proč se jich vlastně chtít zbavovat? Důvodů je hned několik:

  • kůra stromů se působením lišejníků trhá a poškozuje
  • a v lišejnících mohou snadno přezimovat choroby a škůdci, kteří na jaře napadají strom.
iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Mech zlikviduje kyselina citronová

Rostou na vašich stromech spíše mechy? Pak můžete použít kyselinu citronovou. Ta je jednoduše vysuší, a ony odumřou. A co budete potřebovat? Připravte si :

  • 4 litry vlažné vody,
  • 75 gramů běžné jedlé sody,
  • 10 ml libovolného oleje
  • a 300 gramů kyseliny citronové.

Vše smíchejte a aplikujte na povrch mechů na svých stromech. Několikrát opakujte a velmi brzy se těchto nežádoucích organismů zbavíte.

Jaké máte zkušenosti s likvidací mechů a lišejníků na zahradě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články