Čištění zrezlých pánví a hrnců za pomoci domácích pomocníků: Citron, brambora a sůl podají pomocnou ruku

Odstranění rzi nemusí být nijak časově ani finančně nákladné. Naopak. Pokud vsadíte na osvědčené domácí pomocníky, nebude mít rez šanci

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odstranění rzi přírodními prostředky může být ekologickou a nákladově efektivní alternativou k nákupu chemických odstraňovačů rzi. Mezi nejoblíbenější metody patří kombinování soli a citronové šťávy, ovšem vsadit lze i na jiné osvědčené postupy.

Citron a sůl na rez

Jedná se o jednoduchý a účinný způsob, jak odstranit rez prakticky z jakéhokoliv povrchu. Jednoduše rozkrojte citron na polovinu a skvrnu od rzi posypte solí. Polovinou citronu vetřete sůl do rzi a nebojte se přitom pořádně přitlačit. Směs citronu a soli nechte na zrezlých předmětech nebo površích působit asi 10 až 15 minut. Poté opláchněte povrch vodou a zcela osušte. V případě potřeby jednoduše opakujte.

Jedlá soda a ocet na rez

Pokud se vám nechce kupovat drahý citron, můžete vsadit i na obyčejný ocet. Umíchejte pastu z jedlé sody a bílého octa a naneste ji na skvrnu od rzi. Tady musí tato pasta působit několik hodin (nebo ještě lépe přes noc). Nakonec čištěný povrch vydrhněte tvrdým kartáčem a máte hotovo. Poté ho už jen opláchněte a zcela osušte.

Jak odstranit rez odkudkoliv iZdroj fotografie: Depositphotos

Použít můžete ovšem i samotný ocet. Jednoduše namočte rezavý předmět do bílého octa na několik hodin nebo přes noc. Jakmile se rez dostatečně uvolní, vydrhněte povrch tvrdým kartáčem, poté pečlivě spláchněte zbytky octa a nakonec také zcela osušte. Pokud narazíte na obzvláště odolnou rez, můžete zkusit předmět několik hodin v octě jednoduše povařit.

Brambora jako pomocník proti rzi

Brambory obsahují celou řadu cenných látek, které dokážou skvěle působit proti rzi. A jak je využít? Jednoduše jednu velkou rozkrojte napůl a řeznou stranu namočte do jedlé sody. Poté tímto pomocníkem vydrhněte skvrny od rzi (nebojte s přitlačit). Pokud je rez opravdu odolná, pak nechte nechte jedlou sodu působit asi 10 až 15 minut. V případě potřeby opakujte.

Peroxid vodíku a sůl

Hledáte účinnější metodu? Pak sáhněte do domácí lékárničky a smíchejte stejné díly peroxidu vodíku a soli. Z nich vytvořte pastu, naneste ji na skvrnu od rzi a nechte několik hodin působit. Pak použijte k odstranění rzi tvrdou stranu houbičky nebo kartáč. Nakonec vše opláchněte a zcela osušte.

Jak odstranit rez odkudkoliv iZdroj fotografie: Depositphotos

Sůl a hliníková fólie se rzí zatočí

A vsadit můžete i na trik s alobalem. A jak vypadá? Odtrhněte kus hliníkové fólie, zmačkejte ji do koule a ponořte do soli. Pak už jen použijte alobal obalený solí k vydrhnutí skvrn od rzi. Budete muset sice trochu přitlačit, ale výsledek je zaručen. Pokračujte v drhnutí, dokud rez nezmizí, poté opláchněte a osušte.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny materiály lze těmito přírodními prostředky ošetřit. Některé totiž mohou vyžadovat zvláštní péči (například kvůli citlivému povrchu). Proto raději svůj domácí odrezovač vždy otestujete nejprve na malé ploše čištěného předmětu.

Jaké triky používáte k eliminaci rzi na zahradě i v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články