Jak odstranit staré hřebíky a šrouby ze dřeva? Existuje pouze jedna bleskurychlá metoda

                   

Pokud si chcete zařídit interiér ve skandinávském stylu a chybí vám nábytek, existuje perfektní řešení tohoto problému. Stačí vám nepoužívaný nábytek. Tuto proměnu zvládnete hravě sami, takže nemusíte volat truhláře, ani kupovat nábytek nový. Je třeba pouze vyčistit staré dřevo a zbavit ho zbytečných a nevzhledných starých hřebíků.  

Které pomůcky při vytahování hřebíků použít 

Pokud chcete ze dřeva vytáhnout malé hřebíčky, budou vám stačit obyčejné kleště, a to štípací nebo kombinovací. Tyto kleště můžete ale použít jen v případě, že hřebíky nejsou příliš zrezlé a malé. „Kombinačky“ a „štípačky“ vám totiž při jejich vytahování neposkytnou potřebnou oporu a již po několika hřebících vás budou značně bolet ruce. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se chcete zbavit většího množství hřebíků, je nutné zvolit vhodnější nářadí. Nejlepší volbou je tesařské kladivo s rozštěpem a trnem. Díky tomuto kladivu se zbavíte i větších zrezlých hřebíků, na které by kleště byly krátké. Díky trnu si můžete hřebík lehce podebrat a povytáhnout a druhým koncem hlavy s rozštěpem vytáhnout. Při výběru kladiva dbejte i na materiál topůrka. Vhodnější je topůrko ocelové s ergonomickou rukojetí pro lepší oporu při vytahování hřebíku. 

Když se hřebíku nechce ven 

Jestliže chcete dřevo, ze kterého vytahujete hřebíky, opět použít, je na místě ho poškodit co nejméně. K většímu poškození může dojít v případě měkkého dřeva, které má např. smrk nebo borovice. Tesařské kladivo či kleště mohou na dřevě zanechat stopy. Proto vždy podložte kladivo menším odřezkem dřeva, který pohltí tlak pracovního nástroje a těmto stopám zabrání. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Může se stát, že hřebík bude ohnutý. Avšak ani v této situaci nevěšte hlavu a chopte se tesařského kladiva. Díky jeho trnu hřebík opět narovnáte, stačí do něj jen lehce ťuknout. Pokud je hřebík menší, postačí vám šroubovák. Poté ho můžete snadno vytáhnout pomocí kleští nebo tesařského kladiva, záleží na velikosti hřebíku. Pokud tento trik nezabere, nahřejte vzdorující hřebík hořákem a během chvilky ho ohnete. 

Při renovaci nábytku se vám může hodit i opalování dřeva. Dodá mu nový vzhled a zbaví ho staré barvy
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články