Odtok ucpaný vlasy a chlupy? Víme, které věci z kuchyně je hravě odstraní. Trubky budou protékat jako nové

                   

Až nepříjemně často se stává, že vypadané vlasy nebo ostříhané vousy ucpou odtok umyvadla či vany. Nejeden z nás si pak láme hlavu nad tím, jak je odtamtud dostat, a dojde k závěru, že je třeba zavolat instalatéra. Přitom existují snadné a rychlé metody, které nás tohoto problému během okamžiku zbaví.

Po „krtkovi“ nezůstane ani vlásek

Zaručený způsob, jak dostat vlasy z odtoku, je použití hydroxidu sodného neboli „krtka“. Ucpaný otvor zalijte horkou vodou, nasypte do něj hydroxidový prášek a opět nalijte tekutinu. Poté ho nechte několik minut působit. Při manipulaci s chemikálií dbejte bezpečnostních pravidel uvedených na její etiketě, jinak byste mohli čelit nepříjemnému poleptání.

iZdroj fotografie: Unsplash

Eko přípravky působí stejně dobře

Pokud se chcete vyhnout chemickým prostředkům, můžete vyzkoušet některou z ekologických variant. Na trhu jsou k dostání biologické enzymatické čističe nebo aktivátory septiků. I při jejich použití si důkladně přečtěte návod, abyste nic nezanedbali, a dočkali se tak perfektně vyčištěného odtoku.

Vystačíte si i se zvonem

Skvělý výsledek vám zaručí i použití gumového zvonu. Zašpuntujte odtok a napusťte trochu vody. Poté mokrým hadrem zacpěte přepadový otvor a vytáhněte špunt. Co nejrychleji přiložte zvon (aby neunikl žádný vzduch) a pravidelným pumpováním vytvořte podtlak. Pokud odtékající voda vytvoří vír, mělo vaše snažení úspěch.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nebojte se zašpinit si ruce

Velice efektivním, ale ne zrovna oblíbeným řešením, je rozebrání sifonu. Než s tím ale začnete, umístěte pod něj dostatečně velký kýbl, který zachytí odtékající vodu. Rukama pak vyberte veškeré nečistoty. Během této špinavé práce můžete rovnou zkontrolovat těsnění, kdyby náhodou potřebovalo výměnu.

Nevyhazujte stará drátěná ramínka

Využití najde i staré drátěné ramínko na oblečení. Stačí ho šikovně zohýbat a veškeré chuchvalce vlasů nacházející se v odtoku s ním hravě vytáhnete. Stejně účinný je i dlouhý drát. Při vytahování nečistot jen dejte pozor na to, abyste je nezatlačili dál, a tak odtok ještě víc neucpali.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Jděte na to jednoduše

Pokud se nechcete fyzicky nadřít nebo se bát škodlivého vlivu chemikálií, vyzkoušejte tyto dva tipy:

  1. do odtoku nalijte směs kypřícího prášku / soli s octem a zalijte ji horkou vodou,
  2. vymačkejte do odtoku celou tubu depilačního krému, nechte pár hodin působit a přidejte vroucí vodu.

V obou případech se dočkáte skvělého výsledku, a to bez jakékoliv námahy.

Už jste některé ze zmíněných metod vyzkoušeli? Pokud ano, která se vám zdála nejúčinnější?

Vyzkoušejte také trik se stahovací páskou a nůžkami. Během pár vteřin vytaháte všechny vlasy z odtoku!
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články