Zelené skvrny na venkovní dlažbě se čistí snadno: Pomůže soda, bělidlo i citronová šťáva, nejdůležitější je ale prevence

Zelené skvrny na outdoorových dlaždicích nejsou nijak estetické. Pokud se jich chcete zbavit, vsaďte na přírodní prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pohled na zelené dlaždice na venkovním dvoře nebo třeba před domem rozhodně není nijak estetický. Nesmíte však hned sahat po chemických čističích – mnohdy vám skvěle pomohou i obyčejné přírodní prostředky.

Proč jsou venkovní dlaždice zelené

Zelené skvrny na venkovních obkladech mohou být způsobeny řasami nebo mechem. Proto se nežádoucí zelená barva objevuje především tam, kde bývá příliš vlhko – tedy zejména na stinné straně domu. Chcete-li tyto skvrny přirozeně odstranit, můžete zkusit použít roztok vody a octa.

Smíchejte stejné díly vody a octa, vzniklý roztok nalijte do rozprašovače a nastříkejte na znečištěná místa. Nechte působit 15 až 20 minut, poté oblast vydrhněte tvrdým kartáčem – může jít klidně o ten železný, pokud ho doma najdete. Poté opláchněte dlaždice vodou a v případě potřeby proces opakujte.

Na mech pomůže i citronová šťáva

Další možností je použití roztoku vody a citronové šťávy. V tomto případě smíchejte stejné díly vody a citronové šťávy, opět přelijte do rozprašovače, a nakonec pečlivě naneste na znečištěná místa. Nechte působit nejméně 25 minut, poté oblast zbavte všech rostlinných zbytků vhodným kartáčem. Opláchněte dlaždice vodou a je-li to třeba, pak proces znovu zopakujte.

Jak na prevenci zelených skvrn iZdroj fotografie: Depositphotos

Čisticí prostředek ze sody

Dalším osvědčeným prostředkem je jedlá soda, ovšem ještě lépe funguje ve spojení s mýdlem.A jak na to? Nejdříve si připravte roztok, potřebovat budete:

  • 5 lžiček sody
  • 5 lžiček tekutého mýdla
  • 10 litrů horké vody

Obě složky rozmíchejte ve vodě a vzniklý roztok následně použijte k vyčištění dlaždic. Nejdříve na ně prostředek naneste a nechte 10 minut působit. Poté dlaždice vyčistěte běžným způsobem.

Pomoci může i bělidlo

Jestliže jsou skvrny od mechu a řas příliš odolné, pak budete dost možná muset přistoupit přece jen k nějaké té chemii. Pro začátek si můžete vzít k ruce roztok vody a bělidla. Postačí vám jakékoli, které běžně používáte pro rozjasnění prádla. Naneste ho na kartáč a dlaždice důkladně vydrhněte

Jak na prevenci zelených skvrn iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte si přitom nasadit rukavice a ochranné brýle. Pokud jsou tyto skvrny odolné, zkuste je smýt wapkou a do vody přidejte libovolný čisticí prostředek. Pamatujte si, že potřebujete co nejtenčí a nejsilnější proud vody.

Jak na prevenci zelených skvrn

Je velmi důležité udržovat místo čisté a suché. Jedině tak dokážete trvale zabránit růstu řas a mechu. Pokud tedy například víte, že se na nějaké části dvora často po deštích koncentruje voda, snažte se ji odvést pryč. Případně můžete výše uvedené postupy čas od času jednoduše zopakovat. Nikdy však nečekejte až na chvíli, kdy budou dlaždice opět pokryty souvislou zelenou vrstvou. Ta se totiž odstraňuje velmi obtížně a vy byste poté jejich čištěním strávili mnohem více času. Než by bylo nezbytně třeba.

Jak proti zeleným skvrnám na dlaždicích bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články