Odstraňovač skvrn za pár korun: Z oblečení je odstraní směs octa a citronové šťávy

Octový roztok má vlastnosti, které pomáhají rozpouštět a odstraňovat různé typy skvrn a citronová šťáva ho v tom ještě podpoří.

i Zdroj fotografie: Daniel Case / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V oblasti péče o domácnost a čistotu se objevení účinného odstraňovače skvrn podobá nalezení skrytého pokladu. Pokud ho však stále ještě hledáte, pak už nemusíte. S údržbou vašeho oblečení vám totiž skvěle pomůže směs octa a citronové šťávy.

Geneze zelené revoluce

Počátky této zelené revoluce v úklidu sahají do doby, kdy domácím pracím vládla jednoduchost. V dobách před nástupem chemických čisticích prostředků se naši předkové obraceli k přírodním darům (protože jednoduše žádnou chemii po ruce neměli). A právě ocet a citron se svými přirozenými kyselými vlastnostmi patřily k oblíbeným prostředkům, vhodným pro řešení mnoha různých úklidových úkolů, včetně odstraňování skvrn.

Jejich aplikace je sice oproti profi přípravkům už předpřipraveným v lahvičkách o něco málo obtížnější, ovšem výsledky mívají nezřídka mnohem lepší. Klíč tkví v jejich chemickém složení. Kyseliny v nich obsažené totiž působí při rozkladu a odstraňování skvrn z tkanin synergicky. Odděluje je od podkladu, narušuje jejich strukturu a brání jim v opětovném usazování. A jak toto šikovné čisticí duo použít?

Čistý koberec do pár minut od starých nečistot a hlubokých skvrn. V hlavní roli jedlá soda a ocet

Na skvrny s octem a citronem

V misce smíchejte stejné díly octa a citronové šťávy. U silnějších skvrn můžete zvýšit koncentraci citronové šťávy, abyste zvýšili bělící účinek směsi.

  • Směs naneste přímo na skvrnu a jemně ji rozetřete měkkým hadříkem nebo houbičkou. „Klíčem k úspěchu je ošetřit skvrnu co nejdříve, abyste zabránili jejímu hlubokému usazení v látce. Se starým skvrnami si poradí snad už jen peroxid,“ napsala nám k tématu čtenářka Mirka V. z Libišan.
  • Pro ještě lepší čisticí účinek pak můžete celou skvrnu posypat jedlou sodou, jak radí web iPrima.
  • Nechte roztok působit alespoň 15 minut.
  • Nakonec ošetřenou oblast opláchněte studenou vodou.
  • Pokud skvrna přetrvává, aplikaci opakujte a nechte ji působit delší dobu.
  • Vše vyperte jako obvykle a máte hotovo.
Pokud i vás ubrus už nese nějaké ty známky používání, nemusíte nad ním ještě lámat hůl – místo toho zkuste osvědčený lidový trik. iZdroj fotografie: Depositphotos
Směs octa a citronové šťávy může být účinným odstraňovačem skvrn z oblečení – a to za velmi přijatelnou cenu

Pomocníci na odolné skvrny

Já velmi pobodnou směs používám také, ovšem objevila jsem jeden typ skvrn, na který tento postup příliš nezabírá. Jsou to ty od potu. V takovém případě si pomáhám ještě žlučovým mýdlem, přesně podle návodu z webu ProŽeny. Na skvrny od trávy nebo jiné organické znečištění vám pak skvěle pomůže koncentrovaný solný roztok, který hloubkově vyčistí třeba i čalouněný nábytek, jak Chalupáři-Zahrádkáři také nedávno informovali.

Jak odstranit z oblečení i ty nejodolnější skvrny od oleje

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro odstraňování skvrn?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články