Plíseň z květináčů vyžene popel nebo aktivní uhlí

Ochraňte své pokojové rostliny před plísní a vyžeňte ji z květináčů pomocí těchto přírodních přípravků. Vyzkoušejte také tento trik a využijte aktivní uhlí pro zdraví rostlin.

i Zdroj fotografie: BarbariSka88 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstování rostlin ze semen může být pracné a náročné. Je potřeba mladým klíčkům zajistit tu nejlepší péči, aby mohly vyrůst ve zdravé a silné rostliny. I přes veškerou vaši snahu se však může stát, že se v květináčích a pěstebních nádobách objeví bílá plíseň. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak se jí zbavit i bez použití drahých chemických postřiků z obchodu.

Příčiny vzniku plísně

Abyste mohli tento problém vyřešit, musíte nejprve odhalit příčinu jeho vzniku. Jen tak můžete zabránit tomu, aby se plíseň opět brzy vrátila. Nejčastější příčinou je příliš hutná a tvrdá půda, která nedovolí vodě prosáknout níž ke kořenům. Ta se tak drží pouze v horní vrstvě, což vede ke vzniku plísní. Dalším častým důvodem je nadměrné zalévání rostlin vodou a špatně zajištěný odtok té přebytečné.

Pokud voda nemá, kudy by odtékala, bude se uvnitř květináče hromadit až do další zálivky. V případě, že nemají rostliny zajištěn dostatek světla, tepla a pravidelnou výměnu čerstvého vzduchu v místnosti, vznikají tím ideální podmínky pro vznik a rozmnožování plísní. Odhalením příčiny tohoto problému mu můžete snadno předejít.

Jak odstranit plísně z domácnosti několika jednoduchými způsoby iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se zbavit bílé plísně

Nejprve ručně opatrně odeberte co největší množství plísně z květináče i s napadeným substrátem. Dejte pozor především na jemné kořínky mladých sazenic, které byste mohli snadno poškodit. Kolem sazenic nasypte vrstvu písku, drceného aktivního uhlí nebo dřevěného popela. Tento sypký materiál sazenice před napadením plísní ochrání. Poškozené sazenice odstraňte a místo, kde rostly ošetřete síranem měďnatým.

Preventivně můžete zeminu v květináči ošetřit také vhodnými prostředky proti plísním a houbovým onemocněním nebo na její povrch nasypat vrstvu skořice. Pomocí těchto jednoduchých kroků zajistíte sazenicím ideální podmínky k dalšímu růstu a vývoji. Jakmile zesílí, budou vůči napadením chorob i plísní mnohem odolnější.

Přírodní prostředky proti plísním

Jak se zbavujete plísně v květináčích vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články