Odstřihněte roh houbičky na mytí, manipulace v těsných prostorech je pak větší hračka

Aby byl úklid vaší domácnosti ještě snadnější, pomozte si malým trikem. Stačí jen ustřihnout roh obyčejné houbičky na nádobí.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Stalo se vám někdy, že jste si nebyli jisti, která houbička v kuchyni je určena na mytí nádobí a která na čištění jiných povrchů? Je to běžné dilema, kterému většina lidí někdy čelila. Poslední věc, kterou by někdo chtěl dělat, je umývat nádobí houbou, která byla použita k čištění toalety nebo k jiným méně hygienickým úkonům. Pro řešení tohoto problému lze zavést jednoduché řešení: odříznout roh houbičky.

Rozlišování houbiček pro konkrétní úkoly

Záměna houbiček na mytí nádobí a houbiček používaných k běžnému úklidu je problém, který se může týkat každého. Není neobvyklé, že máte v kuchyni více houbiček různých tvarů a velikostí, přičemž každá z nich možná sloužila k jiným účelům čištění. Abyste se vyhnuli křížové kontaminaci a udrželi vyšší standard hygieny ve své domácnosti, je nezbytné tyto houbičky rozlišovat.

Stačí jednoduše odříznout roh

Abyste vyřešili problém s rozlišováním houbiček, postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

  • Zvolte jednu houbičku určenou na mytí nádobí a druhou na běžný úklid.
  • Pomocí nůžek nebo kuchyňského nože odstřihněte malý roh houbičky určené k mytí nádobí. Tento roh by měl být odstraněn šikmo, čímž vznikne výrazný tvar, který je snadno rozpoznatelný.
  • Nyní, kdykoli vezmete do ruky houbičku s ustřiženým rohem, budete vědět, že se jedná o houbičku určenou k mytí nádobí. Není třeba si pamatovat, která je která; k rozlišení stačí vizuální vodítko.
Pokud si chcete úklid maximálně zefektivnit, pak byste si měli vzít  k ruce nůžky iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si chcete úklid maximálně zefektivnit, pak byste si měli vzít k ruce nůžky

A jako bonus také zjistíte, že houbička s ustřiženým rohem vám umožní lépe umýt některé malé prostory na nádobí (třeba okolí uší u hrnců), takže bude celý proces efektivnější a rychlejší.

Udržování hygieny houbiček

Houbičky mohou být živnou půdou pro bakterie, a pokud o ně není řádně pečováno, mohou představovat zdravotní riziko. Zde je několik tipů, jak udržovat houbičky v bezvadném stavu:

  • Pravidelná výměna: Houbičky by se měly pravidelně vyměňovat. Odborníci doporučují měnit je každých 5 až 7 dní, aby se zabránilo hromadění bakterií.
  • Dezinfekce: Po každém použití je vhodné houbičky dezinfikovat, aby se odstranily všechny škodlivé bakterie. Toho lze dosáhnout například vložením houbičky do myčky spolu s nádobím. Vysoká teplota a mycí prostředky v cyklu myčky houbičku účinně dezinfikují.
  • Metoda mikrovlnné trouby: Další metodou dezinfekce houbiček je použití mikrovlnné trouby. Navlhčete houbičku, poté ji vložte do mikrovlnné trouby a zahřívejte ji po dobu 30 až 60 sekund. Teplo zničí mnoho choroboplodných zárodků. Při vyjímání houbičky z mikrovlnné trouby buďte opatrní, protože může být horká.
Docela obyčejná houbička na mytí se díky ustřihnutí rohu změní v univerzálního pomocníka iZdroj fotografie: Pixabay
Docela obyčejná houbička na mytí se díky ustřihnutí rohu změní v univerzálního pomocníka

Staré houbičky pak nevyhazujte, ale použijte je při pěstování pokojových rostlin. Fungují přímo skvěle.

Jaké jsou vaše triky pro udržení hygienicky čisté houbičky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články